Kaczyński powinien wycofać swoje fatalne pomysły - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Kaczyński powinien wycofać swoje fatalne pomysły

Dodano: 10 lipca 2012

Foto
Jarosław Kaczyński powinien wycofać swoje fatalne pomysły. Propozycja PiS-u, by karać za in vitro jest karygodna i niecywilizowana, a postulat okrągłego stołu, zgłoszony w poniedziałek przez prezesa, uważam za zbędny – mówiłem w programie "Jeden na jeden" [WIDEO].

Każdy klub może mieć swój projekt, dyskutujmy nad nimi w komisjach. Nie ma powodów, żeby tworzyć specjalne okrągłe stoły. PO nie przystałaby na postulat okrągłego stołu nawet wtedy, gdyby Kaczyński wycofał się z fatalnych pomysłów ws. karania za in vitro - dodałem.

Odnosząc się do tego, że w sama PO jest podzielona ws. in vitro i, że część posłów popiera konserwatywny projekt Jarosława Gowina, a część - liberalny projekt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, oznajmiłem, że klub PO będzie dyskutował, który z nich wybrać. Decyzja jest przed nami, jeśli prezydium klubu zdecyduje, że projekt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest klubowy, to będzie klubowy, jeśli zdecyduje podobnie o projekcie Jarosława Gowina, to będą one wspólnie prezentowane – powiedziałem.

Pytany, który projekt osobiście popieram, odpowiedziałem, że Kidawy-Błońskiej. W nim jest wszystko, co powinno być, tzn. niezgoda na niszczenie zarodków, szacunek dla życia poczętego, ale jednocześnie rodzicom jest dawana szansa, w sytuacji, w której w żaden inny sposób nie mogą mieć dzieci – oceniłem.

Moim zdaniem, politycy nie powinni rozstrzygać kwestii sumień ludzi niewierzących i tego, czy będą stosować metodę sztucznego zapłodnienia czy też nie. Ludzie wierzący mogą nie zastosować tej metody, jeśli uważają ją za niezgodną z nauką Kościoła, natomiast my tworzymy prawo dla wszystkich ludzi i tak powinniśmy na to patrzeć. Ale nie wszyscy konserwatyści potrafią to tak zobaczyć - mówiłem.

W mojej opinii, Gowin ze swoim projektem ws. in vitro jest w PO w mniejszości. Gowin chciał, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw, jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków. To nie znaczy jednak, że nie należy z nim, z szacunkiem, toczyć dyskusji na ten temat – zaznaczyłem.

Kaczyński, proponując w poniedziałek okrągły stół dot. in vitro, stwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż w obecnej kadencji Sejmu nie uda się przyjąć „ostatecznego, właściwego rozwiązania" w tej sprawie. W związku z tym trzeba próbować załatwić to, co można, nie można przyjmować zasady wszystko albo nic – podkreśliłem w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.


Źródło, fot. tvn24.pl© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio