Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Powstał zespół ds. opracowania jednego projektu ws. in vitro

Dodano: 13 lipca 2012

Foto

Prezydium klubu PO zdecydowało o powołaniu w piątek (13.07.) 6-osobowego zespołu ds. opracowania jednego projektu w sprawie in vitro. W jego skład weszli: Mirosław Pluta, Beata Małecka-Libera, Elżbieta Radziszewska, Elżbieta Achinger, Jarosław Katulski oraz Grzegorz Sztolcman. 
 
Wierzę, iż uda się doprowadzić do kompromisu w klubie PO w sprawie in vitro. Przyznaje jednocześnie, że w niektórych sprawach kompromis nie jest możliwy w 100 proc. Mamy kilkoro posłów bardzo radykalnych w swoich poglądach, także w skrzydle konserwatywnym. Chodzi o to, żeby jak największa część klubu była przekonana, że projekt w sprawie in vitro będzie dobry i że są w stanie zaakceptować te najtrudniejsze z punktu widzenia światopoglądowego zapisy -zaznaczyłem w rozmowie z dziennikarzami. Czas pracy zespołu został "sztywno” wyznaczony do końca sierpnia – dodałem .

Moim zdaniem sprawa in vitro nie wpłynie na "rozchwianie jedności w partii".

W PO funkcjonują dwa rozbieżne podejścia do kwestii in vitro. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska w swoim projekcie chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom. Wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością. Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi. W jej projekcie nie ma mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

Z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków. Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane.


Źródło,fot. pap.pl, tokfm.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio