Portrety amazonek w Sejmie - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Portrety amazonek w Sejmie

Dodano: 27 lipca 2012

Foto

26 lipca, podczas XIX posiedzenia Sejmu odbył się wernisaż "Amazonki 2011".  Uroczystego otwarcia wystawy zdjęć dokonałem wraz z pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz oraz przewodniczącą parlamentarnej grupy kobiet Bożeną Szydłowską.

Prezentowana w gmachu Izby wystawa portretów Amazonek, to próba oswojenia tematu tabu, jakim jest estetyka piersi po przebytym leczeniu nowotworu i operacjach chirurgicznych dotykających pacjentki onkologiczne. Wystawa pokazuje, że nawet kiedy rak atakuje pierś nie jest w stanie pokonać kobiecości. Pełne wdzięku i odważne zdjęcia Amazonek na portretach dają siłę i nadzieję tym pacjentkom, które są dopiero na początku drogi po zdrowie i szczęśliwe życie. Wystawa to także apel do wszystkich zdrowych kobiet, by zadbały o profilaktykę raka piersi.

Ekspozycja przedstawia cykl portretów ukazujących kobiety, które wygrały z rakiem dzięki pomyślnemu leczeniu, którego nieuniknioną częścią był zabieg całkowitej lub częściowej amputacji piersi. Bohaterki pozują do zdjęć dając do zrozumienia, że mimo przebytej mastektomii zaakceptowały swój wygląd. Są świadome własnej wartości i dumne ze swojego ciała. Portrety są artystycznym apelem do wszystkich kobiet o dbanie o profilaktykę. Zwracają uwagę na fakt, że nawet mastektomia nie jest w stanie pokonać kobiecości.

Organizatorem wystawy jest Federacja Stowarzyszeń Amazonki wraz z autorkami zdjęć Katarzyną Piwecką i Ewą Rzyczniak.

Zdjęcia z uroczystego otwarcia można zobaczyć tutaj.


Źródło, fot. klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio