Jerzy Buzek otworzył Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Jerzy Buzek otworzył Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Dodano: 03 września 2012

Foto

Prof. Jerzy Buzek wraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem oraz starostą poznańskim Janem Grabkowskim oficjalnie otworzył dziś jedyny w Europie Park Orientacji Przestrzennej dla niewidomych w Owińskach koło Poznania [FOTO].
 
Głównym celem projektu jest zapobieganie marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych wzrokowo z terenu powiatu poznańskiego. Dzieci mieszkające i uczące się w SOSW w Owińskach, dzięki udziałowi w projekcie będą w efektywny sposób przygotowywane do swobodnego i bezpiecznego poruszania się w terenie tak, aby mogły nie tylko poradzić sobie ze wszystkimi utrudnieniami technicznymi czekającymi ich w życiu, ale także czynnie korzystać z otaczającego świata i nabyć umiejętności zarezerwowane dla dzieci pełnosprawnych, np. jazda na rowerze, rolkach. Nauka rozpoznawania struktur nawierzchni, kierowania się dźwiękiem, zapachem, odbierania sygnałów z otoczenia pozostałymi zmysłami odbywać się będzie za pomocą specjalnych elementów dydaktycznych zainstalowanych w parku.
 
Obiekt kosztował 5,7 mln zł. Ponad 2,9 mln zł to środki unijne, reszta to pieniądze pochodzące z budżetu powiatu poznańskiego.

W Owińskach działa także unikalne na skalę europejską muzeum tyflologiczne, obejmujące zbiory przyrządów wykorzystywanych przez niewidomych zarówno współcześnie, jak i w przeszłości: mapy, tabliczki brajlowskie i grafiki dotykowe.

Źródło: uww.gov.pl, pap.pl, gazeta.pl.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio