Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Poznań czytał "Pana Tadeusza"

Dodano: 10 września 2012

Foto

Przez całą sobotę  (8.09), w 60 polskich miastach trwało, zainaugurowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie „Pana Tadeusza”.  Akcja odbyła się również w Poznaniu, gromadząc  pod pomnikiem wieszcza liczną rzeszę mieszkańców oraz gości [WIDEO], ZDJĘCIA].

Odczytanie fragmentów dzieła poprzedziło obsypanie kwiatami przez  „Zosię” i "Tadeusza” pomnika Adama Mickiewicza oraz wspólne deklamowanie inwokacji. W publicznym odczycie epopei narodowej, poza moja osobą, udział wzięli także senatorowie Platformy Obywatelskiej prof. Marek Ziółkowski i Jadwiga Rotnicka. Pod pomnikiem wieszcza odczytałem fragment VII księgi – Rada, a w późniejszej rozmowie z dziennikarzami przyznałem, że można się tutaj dobrze bawić i rolą mediów jest to, żeby tego typu wydarzenia pokazać. Niedawno skończyłem córce czytać "Pana Tadeusza", Tosia nudziła się tylko przy opisach przyrody. No i za mało, według niej, było opisu romansu Tadeusza z Zosią - dodałem z uśmiechem.

Wieczorem, w kościele św. Marcina, odprawiona została msza święta za spokój duszy Adama Mickiewicza. Po mszy,  Maja Hirsch i Jacek Braciak odczytali fragmenty XII księgi "Pana Tadeusza", a historyk Janusz Pazder wygłosił prelekcję na temat związków Adama Mickiewicza z Wielkopolską. 
 

Źródło, fot.: tvn24.pl, gazeta.pl, arch.własne


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio