Facebook Flickr YouTube Sejmometr

22. posiedzenie Sejmu RP

Dodano: 26 września 2012

Foto

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu RP. Podczas obrad, m.in. rozpatrzymy rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, zajmiemy się projektem zmian Kodeksu pracy, zakładającym wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego, z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni [TRANSMISJA].

 

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych sprowadzają się do trzech elementów: ograniczenia przywilejów dla twórców; likwidacji ulgi internetowej oraz modyfikacji ulgi na dzieci. Zgodnie z projektem twórcy, którzy osiągają roczne dochody powyżej 85 tys. 528 zł będą mieli ograniczone możliwości skorzystania z ryczałtowych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

 

Projekt ogranicza także ulgę prorodzinną na pierwsze dziecko. To ograniczenie, zdaniem rządu, ma dotyczyć bogatych rodzin, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni. W przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne o 100 proc.

 

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, m.in. wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego, z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Zgodnie z projektem, wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie mogłoby odbywać się w tym samym czasie, co urlop macierzyński.

 

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie powołania Rzecznika Praw Podatnika. Miałby on bronić obywateli w postępowaniach przed urzędami i sądami administracyjnymi oraz kontrolować proces legislacyjny w dziedzinie podatków.

 

W porządku posiedzenia Izby są też dwa projekty zmian prawa aborcyjnego.

 

Źródło, fot. sejm.gov.pl,Rafał Zambrzycki, klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio