Wystawa poświęcona opozycji na Białorusi - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wystawa poświęcona opozycji na Białorusi

Dodano: 28 września 2012

Foto

Wystawą poświęconą opozycji na Białorusi symbolicznie uczciliśmy w środę (26.09.) 50. urodziny przebywającego w więzieniu szefa Centrum Praw Człowieka „Wiasna" Alesia Bialackiego. Na kartkach spisaliśmy życzenia dla Alesia. Wraz ze mną, w uroczystości udział wzięli szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, poseł Andrzej Halicki oraz przedstawiciele polskich i białoruskich organizacji pozarządowych. Gościem honorowym był rosyjski polityk, szachista Garri Kasparow.

 

Białoruś stanowi jaskrawy przykład tego jak daleko są w stanie posunąć się dyktatorzy odczuwający bezkarność. Nie do przecenienia jest pomysł uhonorowania Pokojową Nagrodą Nobla Bialackiego, mężnego człowieka walczącego z dyktaturą. To istotny przykład międzynarodowej solidarności - powiedział Garri Kasparow. Przypominam, że Łukaszenka nie jest ostatnim dyktatorem Europy. Bezkarność, z którą represjonuje obywateli niestety stała się natchnieniem dla bliskich sąsiadów. Jak mówimy w Rosji: nasz pociąg bardzo szybko zbliża się do stacji Mińsk – dodał.

 

Mamy jeszcze w Europie taki kraj, w którym są więzienia, do których są zsyłani na długie lata ludzie domagający się podstawowych praw. (...) Mam nadzieję, że dzień, w którym będziemy mogli świętować urodziny razem z Alesiem Bialackim już wkrótce stanie się faktem – powiedział, przemawiający w imieniu polskich parlamentarzystów, poseł Andrzej Halicki.

 

25 września, uwięziony w łagrze białoruski opozycjonista Aleś Białacki, otrzymał Human Rights Defenders Award, którą w jego imieniu odebrała z rąk ambasadora Stanów Zjednoczonych żona Bialackiego, Natalia Pinczuk.

 

Źródło, fot. klub.platforma.org, platforma.org


 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio