Profesor Piotr Gliński dał się wmanewrować w sytuację groteskową - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Profesor Piotr Gliński dał się wmanewrować w sytuację groteskową

Dodano: 08 października 2012

Foto

Jeśli ktoś wysuwa kandydata na premiera, nie dostrzegając, że nie ma szans na powołanie rządu technicznego, to lekceważy konstytucję i pokazuje, że nie nadaje się do rządzenia Polską, bo nie potrafi realistycznie oceniać prostych zjawisk. Po drugie, jaka to ofensywa? Gdyby PiS, tak jak my w czasach opozycji, zgłosił swój gabinet cieni i zapowiedział przyszłego premiera, byłoby to zrozumiałe. W obecnej sytuacji, profesor Piotr Gliński dał się wmanewrować w sytuację groteskową – mówiłem w rozmowie z Super Expresem.

 

Nie widzę powodu, żeby z profesorem Glińskim rozmawiać. Można próbować rozmawiać o kwestiach merytorycznych z klubem PiS, nawet z prezesem Kaczyńskim, nie z jego marionetką – dodałem.

 

Pytany, czy potrafilibyśmy zaproponować na premiera osobę spoza swoich szeregów, stwierdziłem, że w odróżnieniu od PiS-u mamy wewnątrz partii sporo osób, które poradziłyby sobie na takim stanowisku. Nie musimy więc sięgać po ludzi z zewnątrz. Poza tym ugrupowanie, które wygrało wybory, odpowiedzialność za rządzenie przyjmuje na siebie. I ono nie może scedować nagle odpowiedzialności na osobę spoza swoich szeregów, bo to tak, jakby umywało ręce, uciekało od odpowiedzialności – podkreśliłem.

 

Oceniając marsz „Obudź się Polsko” podkreśliłem, że nie był on pokazem siły PiS,-u a raczej słabości organizacyjnej. Ludzi było dużo, zgoda. Jednak zgromadzili się przede wszystkim na wezwanie głównych organizatorów: szefa Telewizji Trwam, ks. Rydzyka i przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy. PiS po prostu się podłączył i ostatecznie upolitycznił demonstrację dyr. Tadeusza Rydzyka, którą, gdyby nie to, można nazwać jedynie lobbystyczną, jako walkę o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam. Ale przez upolitycznienie, przez transparenty: „Módlmy się, żeby ich naród nie powywieszał”, co dotyczyło nas, jako tych, którzy dzisiaj rządzą i odpowiadają za państwo, prezes Kaczyński postawił, wraz z księdzem Rydzykiem, Kościół w bardzo trudnej sytuacji – stwierdziłem.

 

Cała rozmowa dostępna na stronie: SE.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio