W "expose" najważniejsza gospodarka - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W "expose" najważniejsza gospodarka

Dodano: 08 października 2012

Foto

Bez wątpienia, w „drugim expose” premiera Donalda Tuska najważniejszą z naszego punktu widzenia, mówię tutaj o klubie parlamentarnym, będzie kwestia zmian zgłoszonych w części dotyczącej gospodarki. Oczywiście musi temu towarzyszyć jakiś pakiet społeczny - powiedziałem dzisiaj (8.10.) Polskiej Agencji Prasowej.

 

Istotne z punktu widzenia gospodarki jest, m.in. dalsze niwelowanie krępujących ją ograniczeń, również biurokratycznych. Jako klub przedstawiliśmy projekt dotyczący przeciwdziałania zatorom płatniczym, jest kwestia VAT-u, o której mówi wicepremier Waldemar Pawlak, mając nieco inną, ale bliską naszej koncepcję. Niezwykle istotna jest kwestia pewnej liberalizacji polityki kredytowej, tak, żeby firmom łatwiej było sięgać po kredyty, a szczególnie obywatelom, aby wrócili z parabanków, do instytucji stabilnych i uczciwych - wyliczałem.

 

Podkreśliłem też wagę wsparcia dla polskiego eksportu. Jeśli trochę przygasa rozwój gospodarki Zachodu, to myślę, że powinna wzrosnąć rola chociażby Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i nastąpić zwiększenie puli możliwych gwarancji naszego eksportu na Wschód, dla firm, które często tego potrzebują, bo jest to rynek większego ryzyka. Natomiast bez wątpienia jest to rynek bardzo chłonny, ciągle otwarty na sporą ekspansję naszych firm - argumentowałem.

 

Nie spodziewam się żadnej merytorycznej odpowiedzi PiS-u na "drugie expose" szefa rządu. Wydaje mi się, że wiem, co powie Adam Hofman lub Joachim Brudziński. PiS będzie żyć w swoim państwie, ze swoimi debatami, swoim prezydentem in spe Jarosławem Kaczyńskim, lub też premierem, w zależności od tego, jaki kaprys będzie miał w głowie sam pan prezes.  Merytoryczna dyskusja jest możliwa z innymi klubami opozycyjnymi. Z PiS-em, najmniej - dodałem.

 

Źródło, fot.: gazeta.pl za pap.pl, premier.gov.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio