Szczyt EPP: Hipokryzja to wróg wspólnej Europy - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Szczyt EPP: Hipokryzja to wróg wspólnej Europy

Dodano: 18 października 2012

Foto

Obrona wspólnej Europy i dramatyczne „nie” dla jej podziału na kraje należące do strefy euro oraz te poza nią, czy dla ograniczenia strefy Schengen, to główne akcenty wystąpienia premiera Donalda Tuska na XXI kongresie Europejskiej Partii Ludowej.

 

Chcę powiedzieć o rzeczy dzisiaj dla Europy najważniejszej. Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja, by wspólna Europa okazała się pustym sloganem – rozpoczął przemówienie szef rządu.

 

Z hipokryzją mamy do czynienia wówczas - wyjaśniał szef polskiego rządu - gdy politycy jednego dnia mówią „więcej Europy”, a drugiego opowiadają się za mniejszym budżetem europejskim, podziałem UE na kraje należące do strefy euro oraz te poza nią. Nie wierzę tym, którzy zbierając się pod hasłem „więcej Europy”, traktują to jak puste slogany, bo wyjeżdżając z tego typu spotkań, robią dużo, by hasła stały się potem pośmiewiskiem – kontynuował Donald Tusk.

 

Nie pozwólcie, by w Brukseli podejmowali decyzje o mniejszym budżecie. By mówili o zablokowaniu polityki spójności. O niewpuszczaniu członków Unii Europejskiej do strefy Schengen. Jestem przekonany, rozmawiając z wami każdego dnia, że jesteście w stanie temu czarnemu scenariuszowi zapobiec. Głęboko w to wierzę. Naszą odpowiedzią jest więcej Europy, a nigdy więcej hipokryzji - podkreślił premier.

 

Podczas odbywającego się w Bukareszcie kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL), po raz kolejny przewodnictwo partii powierzyliśmy byłemu premierowi Belgii Wilfriedowi Martensowi. Martens, który był jedynym kandydatem na stanowisko szefa EPL, zdobył 91 proc. głosów. Jest przewodniczącym EPL od 1990 roku.


EPL skupia 73 ugrupowania z 40 państw Europy, w tym Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Frakcja EPL jest największa w Parlamencie Europejskim; zrzesza 271 europosłów z 26 krajów członkowskich. Polskę reprezentuje w niej 29 posłów wybranych z list PO i PSL.

 

 

Źródło, fot: platforma.org, premier.gov.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio