Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Albo odpowiedzialna polityka rządu, albo piramida finansowa PiS

Dodano: 24 października 2012

Foto

Bez wiarygodności nie ma bezpieczeństwa, ale co najważniejsze bez bezpieczeństwa nie ma rozwoju gospodarczego – powiedział wczoraj (23.10.), w Sejmie, podczas debaty nad projektem budżetu na rok 2013 minister finansów Jacek Rostowski.  Prosząc posłów o poparcie projektu zapewniał, że Polska przechodzi bezpiecznie przez kryzys, finanse publiczne są wiarygodne jak nigdy, a trzymanie w ryzach wydatków dało pozytywne efekty.
 

 

Mamy powody przypuszczać, że po trudnym roku 2013 polska gospodarka przyspieszy - powiedział minister. Zaznaczył, że ryzyko rozpadu strefy euro jest malało prawdopodobne, a w związku z tym poprawiły się prognozy także dla Polski. Niekontrolowany rozpad strefy euro doprowadziłby, bez wątpienia, do katastrofy gospodarczej w Europie, a może nawet do katastrofy politycznej, jaką byłby rozpad Unii Europejskiej – przekonywał szef resortu finansów. Wyjaśniał, że niepewność, co do przyszłości wspólnej europejskiej waluty spowodowała, że przedsiębiorcy zaczęli mniej inwestować, a konsumenci mniej kupować. Jak wskazywał, taka właśnie jest przyczyna recesji w UE i spowolnienia gospodarczego w Polsce. Rząd Donalda Tuska to spowolnienie przewidział i zaprojektował budżety na lata 2011, 2012 i 2013 tak, aby Polska była w tej drugiej fazie kryzysu gospodarczego w Europie bezpieczna - zaznaczył minister. Polityka gospodarcza ostatnich lat zapewniła, że Polska przechodzi bezpiecznie przez drugą fazę kryzysu - dodał.

 

Fundamentem bezpieczeństwa gospodarczego Polski była nasza polityka szybkiego wzrostu, połączonego z odpowiedzialnością finansową. Nie zgodziliśmy się na drastyczne ciecia wydatków w 2010 r., kiedy nam właśnie taką politykę podpowiadali niektórzy ekonomiści. Dzięki temu Polska miała w latach kryzysu największy skumulowany wzrost gospodarczy w całej Europie – przypomniał Rostowski.

 

Dzięki trzymaniu w ryzach wydatków bieżących sektora publicznego udało się sprowadzić ich relację do PKB do poziomu najniższego od początku transformacji. Tylko twarde trzymanie bieżących wydatków pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji bez zapaści finansów publicznych i bez znaczącego wzrostu podatków – powiedział.

 

Minister Jacek Rostowski mówił też, że rząd prowadzi konsekwentną politykę deregulacji, dzięki czemu awansuje w światowych rankingach. Odnosząc się do podniesienia wieku emerytalnego do 67. lat, stwierdził, że rząd zapewnia w ten sposób wyższe i bezpieczne emerytury. Rozpoczęliśmy budowę efektywnej polityki prorodzinnej i będziemy ją rozwijać. Zacznie to mieć pozytywny wpływ na rozwój po roku 2035, ale to tym bardziej powód, by zaczynać już dziś - podkreślił minister.

 

Podsumowując swoje wystąpienie, Rostowski stwierdził, że Polska stoi przed wyborem między odpowiedzialną polityką finansową rządu a polityczną piramidą finansową, proponowaną przez PiS.

 

Zgodnie z harmonogramem prac nad ustawą budżetową przyjętym przez komisję finansów publicznych, na 14 grudnia zaplanowano głosowanie nad ustawą w Sejmie, senatorowie będą pracować nad ustawą do 8 stycznia 2013 r., a 28 stycznia budżet ma być przekazany do podpisu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Źródło, fot. platforma.org, klub.platforma.org, tvpparlament.pl, premier.gov.pl, mf.gov.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio