Decyzja ministra Gowina to błąd [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Decyzja ministra Gowina to błąd [WIDEO]

Dodano: 06 listopada 2012

Foto

Uważam osobiście za błąd tę decyzję ministra Gowina i z tego względu sam jestem ciekaw efektu dyskusji wewnątrz klubu - powiedziałem w "Jeden na Jeden" w TVN24, pytany o zamieszanie w koalicji ws. projektu ministra Jarosława Gowina dotyczącego reorganizacji sądów [WIDEO].

 

Na początku października, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1. 

 

Pomysł ministra od początku krytykowało PSL. Stronnictwo chce, by przepisy Prawa o ustroju sądów powszechnych, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów rozporządzeniem, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

 

Przeciwko reorganizacji powstał też obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który wpłynął do Sejmu w końcu maja. Zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt ma zablokować pomysły ministra Gowina. Pozytywnie zaopiniowała go już Krajowa Rada Sądownictwa. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (rozpoczyna się w środę) projekt ma trafić pod obrady parlamentu.

 

Będę rekomendował władzom klubu, aby nie odrzucać w pierwszym czytaniu tego projektu, ponieważ jest to projekt obywatelski. Bardzo rzadko tego rodzaju projekty odrzucamy, chyba że mają one charakter ideowy - stwierdziłem.

 

Dyskusja na ten temat trwa już jakiś czas. (...) Jest oczywiste, że w, tzw. arytmetyce ogólnosejmowej, niezależnie jakbyśmy mocno nie stawali po stronie ministra Gowina, choć ja nie mam przekonania do tej reformy, to i tak arytmetyka jest dla nas nieubłagana. Bez PSL nie jesteśmy w stanie tego głosowania wygrać. Trzeba mieć tego rodzaju świadomość – oceniłem.

 

Źródło, fot.: tvn24.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio