Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Z ministrem Arłukowiczem o zmianach w systemie ochrony zdrowia [WIDEO, FOTO]

Dodano: 07 listopada 2012

Foto

Kwestia zdrowia, obok kwestii bezpieczeństwa jest najistotniejszą, zarówno w skali globalnej, jak i tej, która dotyczy wszystkich nas bezpośrednio w powiatach, w gminach. Dlatego też poniedziałkowe (5.11.) posiedzenie Sekretariatu Samorządowego wielkopolskiej PO było w całości poświęcone problematyce publicznej służby zdrowia, a swoją obecnością zaszczycił nas minister zdrowia Bartosz Arłukowicz [WIDEO, FOTO].

 

Podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu procesu ewolucyjnych zmian systemu ochrony zdrowia – oznajmił minister, w otwierającym spotkanie wystąpieniu. Podkreślam to słowo ewolucja, pojawiające się często w moich wystąpieniach, bo mamy do czynienia z systemem szczególnej wrażliwości. Decyzje, które podejmiemy, w ramach tego systemu, dotyczą każdego z nas i muszą być podejmowane w sposób rozsądny, wyważony, ale na pewno zdecydowany i z determinacją – dodał.

 

Dzisiejsza formuła funkcjonowania NFZ-etu dobiega końca – podkreślił Arłukowicz. Myślę, że większość z nas jest przekonanych, że centralny system zarzadzania finansami służby zdrowia, być może sprawdzał się w latach poprzednich, ale dzisiaj wymaga zmian. Chcę, aby skończył się czas, gdy o polityce zdrowotnej w Kaliszu, czy Łodzi decydowali urzędnicy warszawscy – zaznaczył poseł.

 

Ministerstwu zdrowia zależy na tym, aby wreszcie decyzyjne i odpowiedzialne za politykę wydawania pieniędzy były regiony. W tej formule, jaka jest obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia nie może dalej funkcjonować. Nie może sam wyceniać procedur, sam ich kontraktować i sam ich kontrolować - argumentował minister. Zamierzamy to zmienić - dodał.

 

Chcemy wyprowadzić wyceny procedur, ocenę jakości usług medycznych i standardów medycznych poza NFZ-et, żeby te procedury były jak najbardziej obiektywne i rzetelne, i żeby nie było tak drastycznych różnić w ich wycenie jak to się dzieje obecnie – przekonywał szef resortu zdrowia.

 

W trakcie spotkania, członkowie wielkopolskiej PO poruszyli wiele trudnych kwestii o tematyce zdrowotnej, zwracali uwagę na problemy nurtujące mieszkańców naszego regionu, ale i wskazywali sposoby rozwiązań wielu bolączek publicznej służby zdrowia.

 

Gospodarzem poniedziałkowego Sekretariatu był wicemarszałek województwa Leszek Wojtasiak oraz poseł Mariusz Witczak.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio