Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wokół stereotypu „żydokomuny” w życiu politycznym Polski, Europy i świata [WIDEO]

Dodano: 22 listopada 2012

Foto

Dwadzieścia lat, które już minęły, od uzyskania przez Polskę całkowitej wolności i suwerenności, dały autorowi dystans do tego, co opisuje i co jest przedmiotem podstawowej analizy – stwierdziłem, rozpoczynając pierwszą część swojego wystąpienia w ramach panelu nad książką „Żydokomuna” Pawła Śpiewaka, podczas czwartego dnia Festiwalu im. Brunona Schulza we Wrocławiu (17.11.) [WIDEO].

 

Dlatego nazwałbym tę książkę, z punktu widzenia czytelnika, że jest to znakomity przykład pewnego łączenia nauk. Gdybym miał pisać artykuł, to bym zatytułował go „Historia, jako socjologia”. Bo taka jest właśnie książka, w której Paweł musiał się przedrzeć przez dziesiątki faktów historycznych, jednocześnie dobrze używając swojego warsztatu socjologicznego - podkreśliłem. Uważam to za niezwykle szczęśliwe połączenie i polecałbym Tobie, Pawle, kolejny kontrowersyjny temat, żebyś w ten sposób próbował połączyć swoją wiedzę z tym, co stało się przedmiotem Twojego pracowitego badania i analizowania w tej drugiej, zdawałoby się odległej od socjologii wiedzy  – dodałem.

 

W książce, Paweł wyraźnie, raz po raz zaznacza, że bardzo wiele rzeczy zależy o jakiej grupie mówimy, o jak zamożnej grupie Żydów mówimy, skąd i dlaczego znaleźli się w tym, a nie innym miejscu – kontynuowałem. Niezwykle ważne jest, żeby tego rodzaju elementy uwzględniać. W sytuacji, w której mówimy o konkretnych historycznych wyborach, podobnie jak jest z losami każdego z nas, bardzo wiele zależy od tego, gdzie jesteśmy… – zaznaczyłem.

 

Nasza dyskusja nad stereotypem „żydokomuny” w życiu politycznym Polski, Europy i świata sprowokowana została ukazaniem się książki wybitnego socjologa Pawła Śpiewaka. W panelu, który prowadził Jacek Kurczewski, poza autorem książki i moją osobą, udział wziął również Jan, Tomasz Gross.

 

Źródło: dybook.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio