Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wnioski o Trybunał Stanu złożone

Dodano: 22 listopada 2012

Foto

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskami podpisali się parlamentarzyści PO, Ruchu Palikota i SLD. 

 

Głównym zarzutem jest przekroczenie uprawnień oraz naruszenie ustawowych norm prawa, w tym Konstytucji, za czasów, kiedy Jarosław Kaczyński był najpierw szefem partii, rządzącym w istocie ówczesną Radą Ministrów z tylnego fotela, a potem prezesem Rady Ministrów – powiedziałem w dzisiejszej rozmowie z dziennikarzami. Efektem tego był delikt konstytucyjny. Uczyniono z ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, tzw. nadministra nad innymi ministrami konstytucyjnymi i niepodległymi mu bezpośrednio służbami. Spowodowało to, że sposób działania przeciwko, na przykład politykom opozycji, przybrał charakter swoistego rodzaju szukania ofiary - dodałem.

 

Z ustaleń komisji śledczej wynika, że tego rodzaju sposób działania skutkował także śmiercią Barbary Blidy - podkreśliłem. Chciałbym zaznaczyć jednak, że nie jest rolą autorów wniosku wyrokowanie, jak oceni całą sprawę Trybunał Stanu. Naszym zadaniem jest powierzenie Trybunałowi Stanu oceny tej sytuacji, tak, aby żaden przyszły rząd w wolnej Polsce nie próbował nadużywać władzy w celu poszerzenia swoich wpływów kosztem wolności obywatelskich, czy swobody działania opozycji, aby nie odważył się łamać konstytucji, której podlega - kontynuowałem. Ma to być, z jednej strony, rozliczenie IV RP poprzez rozliczenie działania przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego, jako tego, który dając nadzwyczajne uprawnienia ministrowi Ziobrze jednocześnie spowodował, że Ziobro działał także niezgodnie z prawem, jak i ostrzeżenie dla wszystkich przyszłych rządzących w Polsce, że Sejm jako władza nadzorująca władzę wykonawczą zawsze może dokonać kontroli postępowania wykorzystując do tego inne organy konstytucyjne, jak Trybunał Stanu - podkreśliłem.

 

Wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry składane są po przeanalizowaniu prac dwu komisji śledczych, które pracowały w ubiegłej kadencji Sejmu. Po sformułowaniu samych wniosków z odpowiednią starannością badaliśmy ich zgodność, jeśli chodzi o zarzuty, z rzeczywistym naruszeniem postanowień Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - konkludowałem.

 

Źródło, fot.: klub.plaforma.org 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio