Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Sejm uczcił 70. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota" [WIDEO, UCHWAŁA]

Dodano: 25 listopada 2012

Foto

W sposób oczywisty, gorącym sercem, popieramy wszyscy uchwałę w sprawie uczczenia 70. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom ˝Żegota˝. Jesteśmy świadomi tego, jak niezwykłe było dzieło tej rady – mówiłem, przedstawiając opinię klubu Platformy Obywatelskiej na temat, ww. dokumentu [WIDEO, druki nr 907 i 912].

 

Wiemy o tym, że w zasięgu działania Rady Pomocy Żydom znajdowało się stale, w danym momencie, kilka tysięcy ludzi, kilka tysięcy Żydów ukrywających się i próbujących przetrwać i że Rada Pomocy Żydom nie tylko niosła pomoc, o czym już mówiłem, reprezentując komisję jako wnioskodawca, ale także m.in., o czym warto pamiętać, występowała w imieniu podziemia, czynników podziemnych, walcząc z szantażami, przeciwdziałając wypadkom rodzenia się nastrojów antysemickich. Była jednym z organów państwa podziemnego, który w tej sprawie nie tylko zachowywał niezwykłą staranność, jeśli chodzi o śledzenie tego typu przypadków, przynoszących hańbę tym, którzy brali udział w tego rodzaju praktykach, ale także poprzez odpowiednie informowanie społeczeństwa o tym, co się dzieje, apelował o pomoc dla ginących środowisk żydowskich, także poprzez m.in. publikowanie odpowiednich dokumentów, broszur, apeli, a nawet poezji.

 

Trzeba też pamiętać o tym, i myślę, że warto, żebym o tym wspomniał, ponieważ mówiłem o składzie politycznym Rady Pomocy Żydom ˝Żegota˝, że zawierała ona pełen wachlarz organizacji podziemnych i partii politycznych, co zresztą bardzo mocno podkreślał w rozmowie ze mną prof. Władysław Bartoszewski – autor uzasadnienia do  uchwały, ostatni żyjący członek "Żegoty",. Warto także pamiętać, że silną częścią tej rady były także organizacje z żydowskiego podziemia, o czym nie powiedziałem w pierwszym wystąpieniu, czyli Bundu, także kilku organizacji skupionych w Żydowskim Komitecie Narodowym.

 

Sejm, stosunkiem głosów 432 za i przy jednym głosie wstrzymującym się, uczcił uchwałą 70. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, której członkowie i jej współpracowników ukazałi światu, że my, Polacy, nawet w obliczu własnych krzywd nigdy nie pozostajemy obojętni wobec cierpienia innych.

 

Źródło,foto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski, klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio