Region: Sejm – tradycja i współczesność [WIDEO,FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Sejm – tradycja i współczesność [WIDEO,FOTO]

Dodano: 27 listopada 2012

Foto

Podczas pierwszego z poniedziałkowych (26.11.) spotkań w Słupcy, dzięki uprzejmości tamtejszej Wszechnicy Obywatelskiej, miałem przyjemność rozmawiać z młodzieżą ponadgimnazjalną o polskim parlamencie. W trakcie wykładu omówiłem jego genezę i rozwój, z jasnymi, ale i ciemnymi jego stronami  [WIDEO, FOTO].

 

 

Pytany, po zakończonej prelekcji, m.in. o pomysły na przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodego pokolenia, wskazałem, że rozwiązaniem sytuacji jest podjęcie długofalowych działań, które dostosują strukturę wykształcenia do realnych potrzeb rynku, dlatego konieczna i istotna jest współpraca biznesu i nauki, tak żeby absolwenci oferowali kompetencje i umiejętności oczekiwane przez pracodawców. System edukacji w większym stopniu powinien dzisiaj kształcić młodych ludzi w konkretnych zawodach i w tym kierunku idą proponowane przez nasz rząd zmiany - podkreśliłem. Dobrą praktyką jest bezpośrednia współpraca szkoły z zakładem pracy, która gwarantuje absolwentom pracę w wyuczonym zawodzie. Drugą kwestią jest nowa perspektywa finansowa, która w swoich zapisach ideowych kładzie duży nacisk na innowacyjną gospodarkę, opartą na wiedzy. Strumień pieniędzy tam skierowany pobudzi powstawanie nowych miejsc pracy dla zdolnych i wykształconych studentów - wyliczałem.

 

Dopytywany przez młodzież, czy jako przewodniczący klubu wybieram rządy twardej ręki, czy raczej drogę kompromisu w relacjach z parlamentarzystami, podkreśliłem, że jedyną drogą skutecznych działań jest kompromis.  Platforma Obywatelska zawsze była i jest partią kompromisu i dialogu, a  wspólne podejmowanie decyzji jest dla nas kluczowe – odpowiadałem. Czasami dzielą nas sprawy ideologiczne, ale zawsze łączy nas odpowiedzialność za Polskę. Takie spojrzenie na politykę ludzi tworzących Platformę wymaga umiejętności przekonywania, słuchania i rozmowy. W ten sposób tworzymy zgraną  drużynę - pointowałem.

 

Spotkanie, w którym towarzyszył mi poseł Tomasz Nowak oraz lokalni samorządowcy było, moim  zdaniem, bardzo ważne ze względu na konieczność stałego pielęgnowania myśli patriotycznej wśród młodego pokolenia, dbałość o tożsamość narodową i świadomość historyczną, szczególnie dzisiaj, w globalnym świecie.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio