Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Z "Planem dla Polski" w Słupcy i Kole [FOTO]

Dodano: 28 listopada 2012

Foto

Kontynuując poniedziałkowy pobyt w subregionie konińskim, wraz z posłem Tomaszem Nowakiem, uczestniczyłem w otwartych spotkaniach z mieszkańcami Słupcy i Koła [FOTO].

 

Dyskutując o obecnych pracach i planach rządu, przypomniałem, że dzisiaj poza aktywnymi, ale trudnymi negocjacjami dotyczącymi europejskiej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 musimy, przede wszystkim, skupić się na tworzeniu warunków dla powstawania nowych miejsc pracy i bezpieczeństwa  polskich rodzin. Priorytetem jest dla nas działanie mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększanie liczby miejsc pracy - zaznaczyłem. Kolejnymi elementami polityki krajowej zapowiedzianej w, tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska są ułatwienia dla przedsiębiorców. Pan premier w swoim wystąpieniu wymienił, m.in. przyjęcie przez rząd projektu dotyczącego możliwości kasowej metody rozliczania podatku VAT dla firm, których obrót wynosi do 1,2 mln euro rocznie oraz przygotowanie nowego prawa upadłościowego – poinformowałem. Ważnym elementem jest także polityka prorodzinna. Rząd planuje przedłużenie okresu urlopu macierzyńskiego z sześciu miesięcy do  roku, a także dofinansowanie żłobków w wysokości 250 mln zł. w tym roku i kolejne 250 mln zł w 2013 roku. Także dofinansowanie przedszkoli w wysokości 320 mln złotych, tak aby skutecznie zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w placówkach – dodałem

 

Pytany o komentarz wobec ostatnich wahań sondaży, zaznaczyłem, że Platforma nie traci wyborców na rzecz PiS-u, lecz najczęściej przechodzą oni do, tzw. grupy niezdecydowanych. Dziś PO odzyskała jednak swoją przewagę w sondażach - podkreśliłem. Kilka ostatnich wystąpień przedstawicieli PiS-u pokazało prawdziwe oblicze tej partii. Polacy nie chcą destabilizacji i konfliktu, szczególnie odrzucają możliwość konfliktu międzynarodowego. Oczekują rzetelnej pracy na rzecz rozwoju gospodarczego, wsparcia dla najuboższych i polityki prorodzinnej. W październikowym wystąpieniu premiera Tuska te sprawy głośno i wyraźnie wybrzmiały - dodałem. Kiedy Antoni Macierewicz mówi o zamachu, brzozie i trotylu, Platforma przedstawia program prorodzinny zawierający, m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego. I właśnie tym różnimy się od PiS-u, kiedy oni mówią o zamachu i zbrodni, Platforma mówi o walce ze skutkami kryzysu gospodarczego, czy funduszach na przedszkola i żłobki. Polacy  wyraźnie widzą tę różnicę – wskazałem.

 

Późnopopołudniowa dyskusja w Kole upłynęła również pod znakiem akcji „Plan dla Polski”, z naciskiem na zmiany w sądownictwie, według propozycji ministra Jarosława Gowina.

 

W tym temacie szef resortu sprawiedliwości nie ma poparcia w mojej osobie, nie ma poparcia władz klubu - oznajmiłem. Problem z polskim sądownictwem nie polega na likwidacji mniejszych jednostek ze względu na zatory, bo te są największe w dużych miastach i tego typu przesłanki nie powinny być argumentem za przeprowadzaniem tej reformy, w taki sposób. Moim zdaniem, nie jest to reforma udana i to zawsze będę podkreślał, i minister doskonale o tym wie – zaznaczyłem. Zmianom proponowanym przez szefa resortu sprzeciwia się także koalicjant, dodatkowo w tej sprawie wypowie się również Trybunał Konstytucyjny – przypomniałem.

 

Poniedziałkowe spotkania w Słupcy oraz Kole odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji Platformy Obywatelskiej „Plan dla Polski”, mającej na celu prezentację projektów zapowiedzianych przez premiera w, tzw. drugim expose.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio