Facebook Flickr YouTube Sejmometr

90. rocznica zabójstwa pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza

Dodano: 16 grudnia 2012

Foto

Dzisiejsza 90. rocznica zabójstwa pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza jest powodem do refleksji, do namysłu o tym, co się wydarzyło, do czego może doprowadzić nienawiść wzajemna w polityce, do jakiego stanu wrzenia wewnątrz państwa.

 

Do wspólnego upamiętnienia tej tragedii wezwał polityków prezydent Bronisław Komorowski, z którym w piątek (14.12.) uczestniczyłem we mszy św. w intencji Gabriela Narutowicza. Nabożeństwo w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odprawił metropolita warszawski Kard. Kazimierz Nycz.

 

Historia często działa przez takie przypadki tak, jak tym wielkim, tragicznym przypadkiem było to, że prezydentura ta trwała zaledwie kilka dni – powiedział w homilii Kard. Nycz. Szukamy w nich zapewne analogii do naszej współczesności – mówił duchowny, zwracając jednocześnie uwagę na trudne początki II RP. Przestroga jest tym większa, że działo się to cztery lata po odzyskaniu niepodległości - dodał. Zaznaczył także, że choć żyjemy w wolnej Polsce już 23 lata, to czasem wydaje się nam, jakbyśmy byli dopiero u początku, jakbyśmy się niewiele nauczyli z przedwojennej historii, a także z tego, co mówi Chrystus.

 

W 90. rocznicę śmierci Gabriela Narutowicza również Sejm RP oddał hołd Jego pamięci. W podjętej uchwale, podczas 28. posiedzenia Izby (7.12.), potępiliśmy mord polityczny popełniony na prezydencie oraz prowadzącą do niego polityczną kampanię nienawiści. Wydarzenie to uznaliśmy za przestrogę dla uczestników współczesnego życia politycznego (druk 956).

 

14 grudnia 1922 roku pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski, Gabriel Narutowicz, przejął władzę od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dwa dni później zginął z ręki powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalisty Eligiusza Niewiadomskiego.

 

Uważam, że dzisiejsza data jest niezwykle ważna z punktu widzenia temperatury obecnych sporów i języka polityki w Polsce, i dlatego też została ona tak mocno wyeksponowana, dlatego do tej daty wracamy…

 

Źródło: prezydent.pl/Lukasz Kaminski, gazeta.pl, pap.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio