Facebook Flickr YouTube Sejmometr

31. posiedzenie Sejmu

Dodano: 04 stycznia 2013

Foto

W czwartek po południu rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego kontynuujemy prace nad, m.in. projektem uchwały ws. powołania komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej (druki nr 782 i 887). Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zajęliśmy się projektem ustawy ws. ratyfikacji paktu fiskalnego (druk nr 961). 

 

Na początku 31. posiedzenia Izby, minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w ostatnim czasie: abp. Ignacego Tokarczuka, wicepremiera, ministra rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Czesława Janickiego, b. posła Seweryna Jurgielańca i dziennikarki Teresy Torańskiej.

 

W czwartek mieliśmy zająć się projektem ustawy zezwalającej prezydentowi na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów zapadła jednak decyzja, że będzie on rozpatrywany na posiedzeniu w lutym. Pakt, o którym mowa  wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach eurolandu. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmie unijną walutę.

 

W trakcie obrad, zajęliśmy się również, prędzej wspomnianym,  projektem uchwały w sprawie powołania Wysokiej Komisji Obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Podczas debaty nad projektem, poseł Witold Pahl z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się w połowie listopada za odrzuceniem przedmiotowego projektu. Przypomniał również, że wobec propozycji SP pojawiły się wątpliwości ze strony, m.in. Biura Analiz Sejmowych.  Wtórował mu Jerzy Kozdroń przekonując, że projekt ma wiele wad konstytucyjnych, które wykluczają możliwość jego przyjęcia. Jak wskazywał poseł,  wnioskodawca proponuje powołanie wysokiej komisji obywatelskiej z uprawnieniami komisji śledczej i wedle ustawy o komisji śledczej, podczas gdy Konstytucja mówi wyraźnie, że skład komisji śledczej tworzą wyłącznie posłowie.

 

Klub Platformy Obywatelskiej opowiada się za odrzuceniem projektu uchwały.

 

Więcej: sejm.gov.pl

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl/ Krzysztof Białoskórski, klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio