Wypełnienie kryteriów strefy euro będzie korzystne dla naszej gospodarki [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Wypełnienie kryteriów strefy euro będzie korzystne dla naszej gospodarki [WIDEO]

Dodano: 21 stycznia 2013

Foto

Zamiast rozważać kwestie teoretycznie możliwą, powinniśmy się skoncentrować na pierwszym etapie, czyli uzyskaniu tych kryteriów, które umożliwią nam wejście do strefy euro - powiedział dzisiaj (21.01.) w wywiadzie dla TVP1 prezydent Bronisław Komorowski. W ocenie głowy państwa, przyjęcie euro będzie korzystne z punktu widzenia polskiej pozycji politycznej [WIDEO].

 

Polska powinna podjąć świadomie decyzję, że koncentruje się na uzyskaniu realnej zdolności do starania się o członkostwo w strefie euro -  zaznaczył prezydent.  Do 2015 roku trzeba mieć zdolność spełnienia wszystkich kryteriów,  które decydują o tym, że w ogóle można się starać o członkostwo w strefie i rozpoczynać proces decyzyjny - ocenił.

 

Wypełnienie kryteriów z korzyścią dla Polski

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że praca nad wypełnieniem przedmiotowych kryteriów da efekty korzystne bez względu na to, czy wejdziemy do strefy euro, czy nie. Korzyści z reform zwiększających konkurencyjność gospodarki powinny być widoczne w postaci spadającej liczby osób pozostających bez pracy – zwrócił uwagę prezydent.

 

Dla głowy państwa, kluczową sprawą pozostaje także wzmocnienie poparcia dla przyjęcia euro wśród Polaków, spośród których ponad 60% opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej.

 

Prezydent rozważa zwołanie posiedzenia Rady Gabinetowej, która byłaby poświęcona kwestii przygotowania Polski do członkostwa w strefie euro.

 

Wtórując prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, podkreślić chciałbym, że jeśli tylko stan naszych finansów publicznych będzie na to pozwalał, będę całym sobą rekomendował decyzję przyjęcia euro. Polska nie powinna pozostawać poza centralnym ośrodkiem decyzyjnym Europy.

 

 

 

Źródło, fot.: prezydent.pl, Wojciech Grzedzinski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio