Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Inauguracja obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego [WIDEO]

Dodano: 22 stycznia 2013

Foto

W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (22.01.), prezydent i marszałek Sejmu złożyli kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości uczestniczyli: Weterani Walk o Niepodległość RP, przedstawiciele Sejmu oraz Wojsko Polskie [WIDEO].

 

Przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbywają się najczęściej uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim, bo to jest pomnik zbudowany ku czci Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej. Ale chyba nie ma lepszego miejsca na swoistą inaugurację obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego niż to właśnie miejsce - mówił Bronisław Komorowski.

 

Powstanie Styczniowe, to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w naszej historii nowożytnej. Podjęto tę walkę w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.

 

I choć Powstanie zakończyło się porażką, to płynące z niego doświadczenia Polacy wykorzystali w dalszych działaniach na rzecz niepodległości, uwieńczonych sukcesem w listopadzie 1918 roku. Dla nas, żołnierzy wolnej Polski – stwierdził w rozkazie z 21 stycznia 1919 roku Józef Piłsudski – powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.

 

Źródło, fot.: platforma.org, prezydent.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio