Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Polska zapracowała na ten sukces [AUDIO, PREZENTACJA]

Dodano: 09 lutego 2013

Foto

Opozycja krytykuje wynik unijnego szczytu w Brukseli, premiera i polskich negocjatorów dla zasady. Uważam, że wynegocjowaliśmy dla Polski na następnych siedem lat bardzo dobre wsparcie z funduszy unijnych. I udało się to mimo cięć budżetowych w skali całej Wspólnoty – komentowałem wczoraj (8.02.) pierwsze reakcje i doniesienia na temat nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-20 [AUDIO, PREZENTACJA].

 

Wbrew temu, co przewiduje opozycja, unijny budżet pozwoli na skierowanie bardzo dużych środków do rolnictwa i obszarów wiejskich - oznajmiłem. Moim zdaniem,  Polska zapracowała rzetelnie na ten sukces udowadniając, że potrafi skutecznie wydawać unijne pieniądze. To zostało w Brukseli zauważone.

 

Efekt wczorajszego porozumienia, to wielki sukces rządu, szansa na drugi skok cywilizacyjny dla Polski – podkreśliłem. Pieniądze z budżetu unijnego będą służyły rozwojowi Polski, szczególnie, że to ostatnia tak pozytywna dla Polski perspektywa unijna - przypomniałem.

 

Sukces w liczbach

 

Przywódcy państw UE uzgodnili porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, które przewiduje, że w ciągu siedmiu lat zobowiązania Unii sięgną 960 mld euro, a rzeczywiste płatności  908 mld euro. Kwota zobowiązań stanowi 1 proc. produktu krajowego brutto.

 

Polska otrzyma 105,8 mld euro, czyli około 440 mld zł. 72,9 mld euro, czyli 303 mld zł, będzie pochodzić z polityki spójności, a 28,5 mld euro, czyli 137 mld zł, ze wspólnej polityki rolnej [SZCZEGÓŁY W PREZENTACJI].

 

 

Źródło, fot.: tpparlament.pl, pap.pl, money.pl, premier.gov.pl/ Maciej Śmiarowski/KPRM

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio