Pakt fiskalny gwarancją rozwoju [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Pakt fiskalny gwarancją rozwoju [WIDEO]

Dodano: 19 lutego 2013

Foto

Zwiększona dyscyplina finansowa, którą wprowadza pakt fiskalny, jest gwarancją rozwoju naszej części świata - przekonywałem podczas dzisiejszej (19.02.) debaty sejmowej. Dla Polski z paktu płyną korzyści: zwiększenie wiarygodności makroekonomicznej i atrakcyjności inwestycyjnej  - dodałem [WIDEO].

 

To, co najważniejsze, to jest kwestia naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych przyszłych budżetów. I tu niezwykle istotna jest kwestia, i trzeba to podkreślać, sukces naszych negocjacji, jeśli chodzi o przyszłe ramy finansowe - zaznaczyłem.  Pakt fiskalny to prawa i zobowiązania zarazem, ale to jest przede wszystkim pewna zgoda solidarna, co do tego, że wszyscy bierzemy odpowiedzialność w Europie za stan Wspólnoty. Standardy limitów budżetowych, które wprowadza pakt, zapewnią stabilną politykę finansową Polski w następnych latach. Z kolei jego przyjęcie przez naszych partnerów w Europie daje nam gwarancję stabilności całej wspólnoty. To jest bezpieczeństwo  portfeli i oszczędności naszych obywateli - zapewniałem.

 

Apelując do starszych przedstawicieli prawej strony sceny politycznej, mówiłem: część z was walczyła o Polskę wolną i ci, którzy wtedy nas i was zwalczali jako opozycję, bardzo by się zdziwili, że wy dzisiaj do Europy chcecie się obrócić tyłem.

 

Prezes Kaczyński wielokrotnie powtarzał, że 470 mld złotych to jest to, czego oczekuje opozycja od rządu, jeśli chodzi o efekt negocjacji. Licząc w cenach zmiennych to jest blisko 500 mld złotych. Wobec tego, wydaje mi się, że prezes Kaczyński mógłby się udać do świeckiej Canossy i pogratulować premierowi tego sukcesu - oznajmiłem, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS-u, że minimum, jakie Polska powinna uzyskać w budżecie UE na lata 2014-2020 to 470 mld złotych.

 

Nie ma sensu powtarzać od rana do wieczora, a nawet przez sen, że nam, pokiereszowanym przez historię od Europy należy się wszystko, ale my Europie niczego dawać nie musimy, bo jesteśmy tacy wspaniali i samowystarczalni - kontynuowałem. Moim zdaniem, tego rodzaju podejście jest niepoważne i w efekcie długofalowym ma charakter samobójczy - dodałem.

 

Retoryka pseudopatriotyczna nie jest w tak ważnych sprawach istotna. Istotne jest to, jak myślimy o Polsce, jak odpowiedzialnie - nadmieniłem. UE musi być zdrowa wewnętrznie, musi się rozwijać w obliczu globalnej konkurencji, musi mieć zdrowy kręgosłup, a tym zdrowym kręgosłupem są: zdrowa gospodarka i zdrowe finanse - przekonywałem.

 

Nie powinniśmy, przy tej okazji, wznosić okrzyków o utracie suwerenności, jak to czyni jeden z młodych posłów PiS-u. Na szczęście taki język nie przekonuje naszych obywateli – zaznaczyłem. Nie rozumiem argumentów przeciwko przyjęciu pakietu fiskalnego i wyrażam nadzieję, że debata zmieni stanowisko opozycji -  konkludowałem

 

 

Całe wystąpienie dostępne jest tutaj

 

 

Źródło: sejm.gov.pl.


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio