Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Platforma jest partią, w której liczą się poglądy nas wszystkich

Dodano: 25 lutego 2013

Foto

Jesteśmy partią demokratyczną, w której dyskusja, także na trudne tematy, toczy się przez cały czas. Dochodzimy do wspólnych wniosków i przegłosowujemy je, by nie stosować, jak inne formacje, prostej dyscypliny partyjnej – mówiłem w rozmowie z Mariuszem Staniszewskim z tygodnika Do Rzeczy.

 

Mariusz Staniszewski:Czy nie jest dziwne, że Grzegorz Schetyna, wiceprezes Platformy, mówi, iż nie chce wchodzić do tego rządu?

Rafał Grupiński:Trzeba to przyjąć jako jego oświadczenie, a poza tym nie ma przecież takiej propozycji ze strony premiera.

 

A to nie oznaka kryzysu w PO?

Nic złego się nie dzieje. Donald Tusk decyduje o kształcie rządu i takie decyzje podjął.

 

Ta rekonstrukcja pokazała, że rząd Tuska ma coraz mniej wspólnego z PO, a coraz więcej z rządem „fachowców”.

Sugeruje pan, że w Platformie nie ma fachowców? Pan premier powołuje rząd i bierze za niego odpowiedzialność. W tym rządzie jest kilku ministrów z Platformy, a minister Rostowski, poseł z Warszawy i członek Platformy Obywatelskiej, został wicepremierem. Ten zespół to rząd fachowców Platformy Obywatelskiej.

 

Nominacja nowego szefa MSW wskazuje, że drogi jego i partii coraz silniej się rozchodzą.

Zbyt dalekie wnioski pan wysnuwa. Te zmiany miały raczej charakter techniczny. Przed nami, jak wspominał pan premier, bardziej gruntowna rekonstrukcja.

 

Praktyka pokazuje, że ministrowie bez silnego zaplecza politycznego nie są w stanie przeprowadzać znaczących reform w swoich resortach.

Nie zauważyłem takiej prawidłowości.

 

Czuje się pan oszustem?

Dlaczego miałbym się tak czuć?

 

Agnieszka Holland uznała pana i innych polityków z PO za oszustów.

To mocne słowa, których nigdy bym nie użył. W kwestii projektów światopoglądowych czy obyczajowych nasza rozmowa wewnątrz partii nigdy nie była łatwa. Trudno uwierzyć, by Agnieszka Holland dopiero teraz odkryła, że Platforma ma wyraźne skrzydło konserwatywne. Dlatego myślę, że jej emocjonalne wypowiedzi są niesprawiedliwe.

 

Ale sondaże pokazują, że Platforma traci wyborców, dla których słowa Holland są ważne – młodych, wykształconych, z dużych miast.

Sam ostrzegałem przed tym moich konserwatywnych kolegów. Nie powinniśmy zamykać się jako Platforma na dyskusję nad związkami partnerskimi, a do strat przyczyniła się też nagła aktywność posła Żalka, który przez krótką chwilę – ze swoimi skrajnymi, nawet jak na skrzydło konserwatywne, poglądami stał się twarzą

całej Platformy.

 

Denerwuje pana, że oblicze PO to dziś Jarosław Gowin, John Godson i właśnie Jacek Żalek?

Uważam, że w statystyce obecności w mediach proporcje między skrzydłem konserwatywnym a resztą klubu są zachowywane.

 

Ale oni mają w sobie zapał.

Można odnieść takie wrażenie w przypadku dyskusji na temat związków partnerskich czy wcześniejszej debaty o ustawie antyaborcyjnej zgłoszonej przez Solidarną Polskę. Ale zainteresowanie mediów tą częścią Platformy w dużej mierze wzmocniło sprzeczne z intencją pana premiera wystąpienie Jarosława Gowina.

 

On stał się drugą osobą w PO. Jest w stanie blokować premiera.

Część naszego elektoratu jest konserwatywna. Wielu wyborców spośród tej grupy nie życzy sobie zbyt radykalnych projektów światopoglądowych. Jarosław Gowin nie jest więc przeszkodą. Chodzi bardziej o kwestię rozdźwięków między politykami PO, które czasami, niestety, wychodzą na światło dzienne.

 

One muszą wychodzić.

Jesteśmy partią demokratyczną, w której dyskusja, także na trudne tematy, toczy się przez cały czas. Dochodzimy do wspólnych wniosków i przegłosowujemy je, by nie stosować, jak inne formacje, prostej dyscypliny partyjnej. Jednak sytuacja, w której zbyt wiele sygnałów o sporach w Platformie dochodzi do elektoratu, jest zła. Otrzymaliśmy mandat na drugą kadencję, bo mało spieraliśmy się w środku, „mimo okresowej rywalizacji między spółdzielnią a resztą” o władzę w partii, która to rywalizacja zakończyła się zresztą pokojem…

 

 

 

Cała rozmowa: dorzeczy.pl

 

 

 

 

Źródło, fot. dorzeczy.pl, klub.platforma.org


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio