Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Z wizytą w Wągrowcu [FOTO]

Dodano: 04 marca 2013

Foto

O sprawach istotnych z punktu widzenia mieszkańców Wągrowca, jak również o kwestiach ważnych dla członków z PO, dyskutowałem, wraz z posłem Adamem Szejnfeldem, w poniedziałek (4.03.) podczas spotkania z lokalną strukturą Platformy [FOTO].

 

W ubiegłym tygodniu, podczas  zarządu krajowego Platformy, ustaliliśmy, że 1 października rozpoczniemy proces wyboru władz partii. Zaczniemy od wyborów w kołach, powiatach, aby w styczniu 2014 r. wybrać szefów regionów, a z końcem lutego, jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, dokonać wyboru przewodniczącego Platformy – poinformowałem zebranych o wstępnych ustaleniach władz krajowych PO w sprawie wyborów wewnętrznych w partii.

 

 

Swój start w wyborach na przewodniczącego zapowiedział już obecny szef PO premier Donald Tusk – kontynuowałem - pozostaje jeszcze kwestia otwarta czy będzie miał konkurenta bądź konkurentów. Z tego co wiem, niedawno Grzegorz Schetyna oświadczył, że na dniach podejmie decyzję o ewentualnym starcie w wyborach - dodałem.

 

Pytany o wybory regionalne, oznajmiłem, iż na 95 procent będę ponownie ubiegał się o mandat przewodniczącego regionu wielkopolskiego Platformy. Swoją decyzję muszę jeszcze skonsultować z liderami wielkopolskiej PO - zaznaczyłem.

 

Platforma nie powinna się ideowo dzielić

 

W drugiej części naszego spotkania, przypomniałem kwestię zamieszania wokół związków partnerskich. Kłopot, jaki napotkaliśmy nie nosił znamion światopoglądowych, a to, co zrobił minister sprawiedliwości nazwać trzeba wprost niesubordynacją wobec premiera – stwierdziłem. Po drugie, minister zarzucił niekonstytucyjność własnemu projektowi, projektowi Platformy, co nie było zgodne z prawdą - zaznaczyłem. Trzy miesiące pracowaliśmy nad projektem, właśnie po to, aby był konstytucyjny i istotne wówczas było, aby ten projekt skierować do komisji, otworzyć się na dyskusję, a nie robić wojny światopoglądowej, bo głosowanie miało charakter typowo techniczny - dodałem. Po późniejszych spotkaniach premiera z konserwatywnymi posłami, wydaje się, że sprawa została uporządkowana i myślę, że ten etap mamy już za sobą – podkreśliłem.

 

Platforma nie powinna się ideowo dzielić, bo naszą siłą są szerokie skrzydła, ludzie o różnych poglądach, których łączy jedno: modernizacja Polski - podsumowałem temat.

 

Kwestie lokalne na zakończenie

 

Dalszą część dyskusji zdominowały kwestie polityki lokalnej, w tym: współpracy na linii PO-PSL w powiecie wągrowieckim oraz możliwość wzmocnienia relacji gospodarczych na linii Poznań – Wągrowiec.

 

 

Przed spotkaniem konferencja prasowa

 

Spotkanie z lokalną strukturą Platformy poprzedziła konferencja prasowa, podczas której podkreśliłem, że wraz z towarzyszącym mi w briefingu posłem Adamem Szejnfeldem, jesteśmy w stałym kontakcie z urzędem marszałkowskim w sprawie, np. zakończenia obwodnicy Wągrowca. Mamy zapewnienia od strony wykonawcy, że w sierpniu br. ta inwestycja zostanie zakończona, a do końca listopada zostanie rozliczona - zapewniłem. Mam nadzieję, że tym razem wszystkie terminy zostaną dotrzymane i żadne inne okoliczności nie wpłyną na oddanie drogi do użytku - dodałem.

 

Jestem także w stałym kontakcie z ministrem Sławomirem Rybickim w sprawie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wągrowcu przy okazji pobytu głowy państwa w Pile, 25 maja – oznajmiłem dziennikarzom.

 

Szejnfeld o deregulacji zawodów

 

Poseł Szejnfeld, poinformował, iż w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie komisji deregulacyjnej, której przewodniczy i jeżeli nie będzie przeszkód, zakończy prace nad projektem ustawy i skieruje ją do Sejmu. Projekt, nad którym pracuje poseł jest pierwszą częścią z trzech ustaw deregulacyjnych ok. 250 zawodów. Pierwszy z dokumentów dotyczy ok. 50 zawodów, m.in. adwokata, notariusza, radcy prawnego, komornika.

 

Do laski marszałkowskiej – oznajmił Szejnfeld - zgłosiliśmy także projekt ustawy o rynku pracy, której istotą jest jego uelastycznienie oraz walka z galopującym bezrobociem i utrzymaniem miejsc pracy.

 

Proszony o komentarz w temacie praktyk stosowanych przez autorów jednej ze stron internetowych, zajmujących się handlem długami (publikacja danych osobowych ułatwiających bardzo łatwą identyfikację dłużnika), zadeklarowałem, że zajmiemy się tym problemem w klubie parlamentarnym. To jest spora dolegliwość, która wydaje się, że w świetle obowiązujących przepisów jest niedopuszczalna i tym bardziej musimy się tym zainteresować - zapewniłem.

 

Abonament rtv ma złą formułę

 

Dopytywany o informację, na temat prac nad zniesieniem abonamentu rtv, przypomniałem, że przed laty uznaliśmy abonament rtv za złą formułę, dlatego wprowadziliśmy szereg ulg, ale niestety nie udało się znowelizować ustawy o mediach publicznych. Dwa razy podchodziliśmy do tematu, dwa razy, niestety, opozycja zablokowała nam możliwość zmian w ustawie. Nie mieliśmy większości, aby tę zmianę przeprowadzić - zaznaczyłem. W tej chwili, minister kultury Bogdan Zdrojewski przygotowuje dwa modele rozwiązania problemu i czekamy, aż trafią pod obrady komitetu stałego RM - dodałem. Ten proces trwa od dłuższego czasu i zdaję sobie sprawę, że może mieć on zły wpływ na poparcie dla PO. Tego typu obciążenie, przy zapowiedzi, że abonament jest złą formą finansowania mediów publicznych, ma wpływ na zniechęcenie do partii rządzącej. W jakimś stopniu koszty tego ponosimy i nie ma co się od tego odżegnywać - podsumowałem.

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio