Zakończyło się 35. posiedzenie Sejmu [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zakończyło się 35. posiedzenie Sejmu [WIDEO]

Dodano: 11 marca 2013

Foto

Zakończyło się 35. posiedzenie Sejmu (6-8.03.). Jednym z ważniejszych punktów obrad było głosowanie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu premiera Donalda Tuska (druk nr 1096), a w trakcie obrad, zajęliśmy się również rządowymi projektami nowelizacji ustaw, w tym nowelą Kodeksu pracy (druk nr 1116).

 

Projekt, który zakłada zmiany w zakresie, m.in.: definicji doby pracowniczej, trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy, rekompensowania pracy w dzień wolny, skierowany został do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej. Adam Szejnfeld, pomysłodawca projektu zaznaczył podczas konferencji prasowej w Sejmie, że proponowane zmiany są dobrymi, ważnymi, a wręcz koniecznymi [WIDEO].

 

Najważniejszym jednak punktem obrad Izby był wniosek PiS-u o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premiera Donalda Tuska, który w piątek, większością głosów odrzuciliśmy. Wniosek pozbawiony politycznego sensu naruszał ducha konstytucji, ponieważ był zgłaszany bez potrzebnej do jego uchwalenia większości w Sejmie, o czym mówiłem w piątkowych „Sygnałach dnia”.

 

W trakcie środowej debaty nad wnioskiem, odniosłem się również do wcześniejszego wystąpienia wnioskodawcy; Zastanawiam się właściwie, po co wam władza? – pytałem retorycznie posłów PiS-u. Wizja Polski, jaką realizowaliście przez dwa lata, była wizją Polski, w której w zasadzie poza umacnianiem własnej władzy niczego nie wzmacnialiście. Byliście wręcz, sądzę, że dalej jesteście, czcicielami słabości. Czego nie dotknęliście, radziliście sobie z tym bardzo źle - mówiłem. Polityka zagraniczna - nieudolna pani minister Fotyga. Negocjacje gazowe - minister Jasiński, który zafundował nam najdroższy gaz w Europie. Mówił o tym pan premier. Negocjacje rolnicze - minister Jurgiel, ucieczka w paru sprawach i przegrana chociażby, jeśli chodzi o kwestię cukru. Blokowanie traktatu lizbońskiego przez długi czas, co postawiło nas w sytuacji ogona w Europie, jeśli chodzi o akceptację czegoś, co pierwotnie podpisaliśmy – kontynuowałem. Gdzie nie spojrzeć, osłabialiście Polskę - osłabialiście Polskę na arenie międzynarodowej, osłabialiście Polskę gospodarczo, a jednocześnie zawsze gotowi jesteście wyrzucać z siebie potoki pseudopatriotycznej retoryki - podkreśliłem. Zawsze mówicie na wysokim C, tylko kiedy dochodzicie do władzy, kiedy cokolwiek realizujecie, wtedy katastrofa goni katastrofę. Nie spieszcie się więc tak do tej władzy, bo Polska może na tym wiele stracić – zaznaczyłem.

 

Całe wystąpienie dostępne na: sejm.gov.pl.

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio