Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku [Infografika]

Dodano: 21 marca 2013

Foto

Rośnie znaczenie Polski w UE, na arenie międzynarodowej realizujemy wielkie projekty polityczne, jak np. wynegocjowanie budżetu UE do 2020 roku, popieramy dalsze rozszerzenie UE, chcemy wstąpić do strefy euro, ale zreformowanej, promujemy politykę partnerstwa, pamiętamy o Polonii i o obronności kraju. To najważniejsze z priorytetów polskiej polityki zagranicznej, które wymienił dzisiaj (21.03.) w Sejmie minister Radosław Sikorski.

 

Właściwa ocena obecnej geostrategicznej pozycji Polski wymaga spojrzenia na nasz kraj z perspektywy historycznej. Określenia jego miejsca w przeszłości, w teraźniejszości i dopiero wówczas ułożenie wykonalnych scenariuszy na przyszłość - mówił minister Sikorski, przedstawiając priorytety polskiej dyplomacji w 2013 roku.

 

Zdaniem ministra Radosława Sikorskiego, najważniejszym narzędziem budowy statusu kraju na arenie międzynarodowej jest dyplomacja, ale jej skuteczność zależy przede wszystkim od siły całego państwa. Dziś Państwo Polskie jest najbardziej w nowoczesnej historii poważane na arenie międzynarodowej, ponieważ jest najsilniejsze. Składa się na to nieprzerwany od ostatnich dwudziestu lat wzrost gospodarczy, co przekłada się na odczuwalną, znaczącą poprawę warunków życia. Także prognozy dotyczące wzrostu PKB są zachęcające - podkreślił szef resortu  spraw zagranicznych.

 

Nasz kraj jest też chwalony na arenie międzynarodowej za swoją skuteczność, zręczność dyplomatyczną, czego najlepszym przykładem jest wynegocjowany budżet UE na lata 2041-2020 i umiejętność brania odpowiedzialności za Europę. Dowiedliśmy tego sprawując prezydencję w UE i tworząc Europejski Fundusz na rzecz Demokracji - zaznaczył Sikorski.

 

Owszem, są też wyzwania, a należą do nich niekorzystne trendy demograficzne, niski poziom inwestycji prywatnych oraz spadające tempo wzrostu produktywności - dodał.

 


 

Wynegocjowane dla Polski kwoty nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020 to dowód, że potrafimy metodycznie realizować na arenie międzynarodowej wielkie projekty polityczne. Pracowaliśmy na to metodycznie 5,5 roku - przypomniał minister. Wbrew kryzysowi szalejącemu w Europie, cierpliwie pracowaliśmy na nasz sukces: począwszy od uzyskania teki komisarza ds. budżetu dla Janusza Lewandowskiego, poprzez powołanie grupy przyjaciół polityki spójności i negocjacyjny sojusz z Grupą Wyszehradzką, współpracę z Francją, aż po przekonanie Niemiec i Wielkiej Brytanii do poparcia budżetu oszczędnego, ale takiego, w którym cięcia nie spadły głównie na kraje na dorobku - powiedział.  Uzyskane dla Polski kwoty Radosław Sikorski uznał za największy sukces polityki tego rządu i Donalda Tuska osobiście.

 

Jeśli chodzi o przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty, to nasz kraj wstąpi do strefy euro, ale odmienionej i zreformowanej, bo to wstąpienie musi być bezpieczne - mówił Radosław Sikorski podkreślając, że kraje euro już wiele zrobiły, by strefa euro stała się w przyszłości obszarem finansowej stabilności i przewidywalności.

 

Innej możliwości nie ma - minister. Równocześnie przestrzegł wszystkich, którzy śnią o renacjonalizacji polityki w Europie. Uważajcie, o czym marzycie – mówił. – Wasze życzenie może się spełnić łatwiej niż sadzicie. UE jest nadal w kryzysie i jej przetrwanie nie jest gwarantowane. To prawda, że jej rozpad oddałby nam pełnię władztwa, ale odzyskaliby ją też i inni. Bylibyśmy wtedy owszem, samorządni i niezależni, ale samotni. I znowu na przedmurzu - zaznaczył szef msz.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej na: msz.gov.pl

 

 

 

 

Źródło, fot. : platforma.org , msz.gov.pl.

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio