Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Jestem sceptyczny wobec reformy Jarosława Gowina [AUDIO/WIDEO]

Dodano: 28 marca 2013

Foto

Jestem sceptyczny wobec reformy Jarosława Gowina. Uważam, że należy ona do tych, których najmniej potrzebuje polskie sądownictwo -  mówiłem dzisiaj (28.03.) na antenie radiowej Jedynki [AUDIO, WIDEO].

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o ustroju sądów powszechnych upoważnia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib. Tym samym zaakceptował reorganizację sądów, minister przekształcił przez rozporządzenie 79 sądów rejonowych w oddziały zamiejscowe.

 

Nie widzę sensu takiej reformy. Przewlekłość jest największym problemem z punktu widzenia obywateli. Jest to choroba przede wszystkim dużych sądów, w dużych i średnich miastach. W małych miejscowościach procedury przebiegały sprawnie – podkreśliłem.

 

W niektórych miejscowościach sądy istniały od ponad 200 lat i były, w mojej ocenie, symbolem bliskości państwa do obywatela. Gowin dokonał czegoś, co przyniosło mu sławę - zniósł blisko 80 małych sądów. Z punktu widzenia sprawności obsługi obywatela wcale się nic nie zmieniło. Przeciwnie, będzie więcej jeżdżenia - dodałem.

 

Klub PO, niezależnie od mojego prywatnego zdania, będzie głosował przeciw projektowi PSL-u, który zakłada przywrócenie 79 sądów rejonowych. Przemawia za tym i decyzja premiera, i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Obywatelski projekt PSL popiera jednak cała opozycja. Arytmetyka sejmowa wskazuje na to, że projekt będzie przeprowadzony. Koalicjant współpracuje z opozycją, PO jest w mniejszości – powiedziałem. Potem projekt trafi do Senatu, gdzie PO ma większość - podsumowałem.

 

Cała rozmowa: polskieradio.pl

 

 

 

 

 

Źródło, fot. polskieradio.pl, tvn24.pl

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio