Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Platforma jest partią trwałych idei

Dodano: 02 kwietnia 2013

Foto

Zwiększyliśmy znacząco środki finansowe na walkę z bezrobociem, pracujemy nad uelastycznieniem rynku pracy. Kiedy obserwuje się sytuację gospodarczą dużo bogatszych od Polski krajów Europy, wyraźnie widać, że nasz rząd dobrze sobie radzi w tak trudnych czasach – mówiłem w rozmowie z Anną Raczyńską dla Uważam Rze.

 

Publiczna dyskusja na temat bezrobocia sprawi, że zapewne pojawi się szereg dodatkowych wyjaśnień na temat jego przyczyn, kosztów podejmowanych decyzji, a także pomysłów na skuteczne ożywianie gospodarki. Jawność i dostęp do informacji publicznej zawsze są wartością dodaną - kontynuowałem.

 

Anna Raczyńska: Znalazł pan w krytyce opozycji takie argumenty, pod którymi też by się pan podpisał?

Rafał Grupiński: Nie jest sztuką oskarżać, że rząd czegoś nie zrobił. Sztuką jest przedłożyć takie projekty ustaw, które będziemy mogli wspólnie przeprowadzić. Ale ani w tej kadencji, ani w poprzedniej nie zauważyłem szczególnego wysypu dobrych ustaw, chociażby dotyczących gospodarki, które składałaby opozycja.

 

Ale ja pytam o pańską opinię na temat działań rządu na rzecz gospodarki.

Zawsze można zrobić więcej i ja również mam tu poczucie niedosytu. Powinniśmy iść śmielej w sprawie deregulacji, otwierania gospodarki, a także wsparcia samorządów. Rozumiem jednak pewną ostrożność ministra finansów, bo jest ona spowodowana wejściem Europy w drugą fazę kryzysu. Przypomnę dla przykładu kwestię ustawy o kasowym VAT dla firm. Przygotowaliśmy w Sejmie całościowy projekt przeciwdziałający zatorom płatniczym. Rząd natomiast postawił na propozycję, która ograniczała tę możliwość do firm małych, o rocznym obrocie do 1,2 mln euro. Minister finansów wolał po prostu najpierw sprawdzić, jak przyjęte rozwiązanie wpłynie na budżet i same firmy, by w razie korzystnych zmian rozszerzyć zakres jego działania. Uznaliśmy więc tę ostrożność w klubie za uzasadnioną, ale pytanie, czy wybraliśmy najlepszy możliwy wariant, pozostaje otwarte.

 

Polska gospodarka jest polem eksperymentu?

W ostatnich 20 latach nieraz się zdarzało, że Sejm wprowadzał zmianę, która się dobrze zapowiadała, a potem się okazywało, że w części nie spełnia intencji ustawodawcy. Bo czegoś nie przewidziano, bo konsekwencją jest dodatkowa mitręga biurokratyczna. Mówiąc nieco żartobliwie, czasem lepiej zachować ostrożność procesową. Dlatego też wprowadziliśmy zasadę sprawdzania skutków ustaw rok po ich wejściu w życie, by móc w razie czego dokonać sensownych korekt.

 

(...)

 

Dlaczego wielu spośród tych, którzy działali w „Solidarności", odwróciło się od polityki?

Najwyraźniej osiągnęli cel, o który im chodziło. Ja też po roku 1989 zanurzyłem się w życiu literackim i w odrodzone życie polityczne wszedłem nieco później i z pewną niechęcią.

 

Pewnie panu już trudno wyobrazić sobie wyjście?

Wręcz przeciwnie. Jeśli trzeba będzie, z przyjemnością wrócę do dawnych zajęć, czyli na rynek wydawniczy. Zwłaszcza jeśli będę wiedział, że projekt Platforma Obywatelska pozostaje już bezpieczny, a ja sam będę potrzebował jakiejś intelektualnej zmiany...

 

A w tej chwili ten projekt jest dobrze realizowany?

Uważam, że niejedna partia zazdrości nam tego, w jaki sposób rządzimy i jak radzimy sobie w trudnych sytuacjach.

 

To skąd się wzięli Zmieleni.pl i ruch Oburzonych?

Postawy Oburzonych – przyznam się – do końca nie rozumiem. Ich głównym postulatem – poza osobistymi ambicjami politycznymi przewodniczącego Dudy, nie związkowymi, jak widać – są jednomandatowe okręgi wyborcze. JOW-y wpisane są w nasz program i jako jedyna partia dążymy do ich wprowadzenia. Skutecznie wprowadziliśmy jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu i na prawie wszystkich poziomach samorządu. Chcieliśmy wprowadzić to rozwiązanie także w wyborach do Sejmu, ale na to nie ma zgody PiS, który – paradoksalnie – jest politycznym sojusznikiem przewodniczącego Dudy. Przyzna pani, że to dość dziwna sytuacja.

 

 

Cała rozmowa na: uwazamrze.pl (numer 02.04 z dnia 02.04.2013).

 

 

 

 

Źródło, fot.: uwazamrze.pl, klub.platforma.pl

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio