Z prezydentem o reformie sądownictwa - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Z prezydentem o reformie sądownictwa

Dodano: 04 kwietnia 2013

Foto

Likwidacja części sądów rejonowych wskutek rozporządzenia ministra sprawiedliwości, bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa, była zbyt arbitralna – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas dzisiejszego (4.04.) spotkania z szefami klubów parlamentarnych PO i PSL.

 

Nasza rozmowa z głową państwa poświęcona była obywatelskiemu projektowi o okręgach sądowych sądów powszechnych. Prezydent zachęcał do szukania racjonalnego i odpowiedzialnego kompromisu jeszcze w trakcie prac nad ustawą obywatelską, zaznaczając jednocześnie, że ostateczną decyzję w sprawie ustawy podejmie, gdy ta do niego trafi.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która doprowadzi w przyszłości do racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce, wprowadzając trwałe rozwiązania oparte na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium ilości rozpatrywanych spraw.

 

Reforma sądów powszechnych, autorstwa Jarosława Gowina, w mojej ocenie, jest szkodliwa, a ubiegłotygodniowe orzeczenie TK jest bez wątpienia przegraną małych społeczności lokalnych. Zmiany nie zwiększą sprawności sądów, zwłaszcza, że zatory są w dużych sądach, dużych miastach, a nie w małych miejscowościach. Reforma ta  wprowadza niepotrzebne zamieszanie i nie przynosi właściwie żadnego pożytku.

 

 

 

 

Źródło, fot.: prezydent.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio