Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Pożegnanie Krzysztofa Kozłowskiego

Dodano: 05 kwietnia 2013

Foto

Dziś (5.04.) pożegnaliśmy Krzysztofa Kozłowskiego, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa, wybitnego dziennikarza i filozofa.

 

Krzysztof Kozłowski przez wiele lat był związany z "Tygodnikiem Powszechnym"; w latach 1965-2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tego pisma, był także prezesem Fundacji "Tygodnika Powszechnego".

 

W latach 80. był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem Solidarności. Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu. Wchodził w skład zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu.

 

W rządzie Tadeusza Mazowieckiego został w 1990 r. podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych. Objął stanowisko przewodniczącego komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa, a później pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa.

 

W latach 1989-2001 był senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II i III kadencji z listy Unii Demokratycznej i IV kadencji z listy Unii Wolności. W Senacie reprezentował województwo krakowskie. W 2001 r. zrezygnował z działalności politycznej.

 

Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 r. odznaczył Krzysztofa Kozłowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski i kształtowanie demokratycznych zasad państwa.

 

Krzysztof Kozłowski w ostatnich miesiącach ciężko chorował, zmarł we wtorek w Krakowie. Miał niespełna 82 lata.

 

Niech spoczywa w pokoju…

 

 

 

Fot.: Danuta Węgiel / Tygodnik Powszechny

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio