Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi [FOTO]

Dodano: 06 kwietnia 2013

Foto

Instytut Obywatelski przedstawił w środę (3.04.) w Poznaniu raport: „Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi”. Jego prezentacja połączona została z debatą, w której udział wzięli: autor publikacji Wojciech Kębłowski, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz i  prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, socjolog i antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr Kacper Pobłocki oraz dyrektor Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski [GALERIA].

 

Rozpoczynając dyskusję, szef IO, przekonywał, iż budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach oraz większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego. Jak zaznaczył, gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, niewiele jest krytycznych i rzetelnych analiz poświęconych tej tematyce – dodał.

 

 

Polskie miasta potrzebują odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy, w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność społeczna, każdy samorząd może się do niego przygotować – podkreślił autor publikacji Wojciech Kębłowski.

 

W trakcie dyskusji rozmawiano nad istotą budżetu partycypacyjnego, jego roli w kształtowaniu polityki miejskiej, jak również przedstawiono przykłady miast, które taki budżet wprowadziły: Porto Alegre (Brazylia), Kordoby (Hiszpania) oraz Sopot.

 

Wersja cyfrowa raportu „Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi” dostępna jest tutaj.

 

 

Źródło, fot.: instytutobywatelski.pl, wł.

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio