Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W "Śniadaniu w Trójce" o, m.in. sprawie II nitki gazociągu jamajskiego i przyszłości OFE [AUDIO]

Dodano: 07 kwietnia 2013

Foto

Nie ma powodów, aby demonizować sytuacji związanej z podpisaniem w czwartek, w Petersburgu przez Gazprom i spółkę EuRoPol GAZ memorandum na realizację projektu gazociągu "Jamał - Europa II". O sprawie wiedział szef PSL-u Janusz Piechociński, lecz zabrakło wymiany informacji w tej kwestii – powiedziałem w sobotnim (6.04.) "Śniadaniu w Trójce" [AUDIO].

 

Czynienie sensacji i budowanie z tego jakiegoś niepokoju na zasadzie wywoływania duchów różnych naszych przeżyć ze stosunków polsko-rosyjskich, nie najlepszych przy takiej okazji, jest naszym nadmiernie eksponowanym przyzwyczajeniem - dodałem.

 

Czym innym jest oczywiście obieg informacji między spółką, która to memorandum podpisała, a ministrami i premierem. Mieliśmy do czynienia z niezręczną sytuacją, w efekcie której ta informacja nie została dostarczona na czas do premiera. I to jest cała konkluzja wokół tej sprawy – zaznaczyłem.

 

Potrzebne spotkanie koalicyjne

 

Pytany przez prowadzącą audycję Beatę Michniewicz, czy PSL gwarantuje trwałość koalicji, potwierdziłem, że jestem o tym przekonany. Wicepremier Piechociński zapewnił, że stronnictwo będzie zwarte i jednoznaczne, jeżeli chodzi o popieranie projektów rządowych, czy ministrów własnego rządu, co wydaje się być oczywistą postawą – podkreśliłem. Teraz jest taki moment, żeby ponownie odbyć spotkanie koalicyjne i porozmawiać o wzajemnej współpracy, żeby nie powtórzyła się sytuacja kwestionowania własnego ministra przez posłów koalicji. Takie spotkania są ważne, ważne żeby spojrzeć na sprawy, w których mamy odmienne zdanie, żeby te nie urosły do rangi wewnętrznych problemów koalicyjnych - oznajmiłem.

 

Kontynuując temat rozbieżności koalicyjnych, związanych z reformą sądów powszechnych, przypomniałem, że PSL, gdy tylko minister Gowin zapowiedział projekt reformy, zabiegał, ażeby w takiej postaci tej reformy nie wprowadzać, podkreślał swój sprzeciw. Rozmowy na temat reformy trwały blisko rok, nim szef resortu sprawiedliwości ją wprowadził i to wbrew koalicjantowi. Z punktu widzenia naszej współpracy, tego typu problemy są istotne i powinny być rozwiązywane bez spektakularnych i widowiskowych kłótni - mówiłem.

 

Warto zachować OFE

 

Dyskutując o przyszłości systemu emerytalnego, wywołanej propozycją Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury drugiego filara były wypłacane tylko przez określony czas, a w razie śmierci emeryta, dziedziczone, zaznaczyłem, że moim zdaniem rząd nie będzie wykonywał gwałtownych kroków w sprawie OFE. To było na tyle zaskakujące oświadczenie, że nic dziwnego, że politycy się tym zajęli, natomiast nie będzie tu jakiejś radykalnej powtórki, co do sposobu działania. Warto jednak zachować ten filar - przekonywałem.

 

Premier z biznesową wizytą w Nigerii

 

Kończąc rozmowę w radiowej Trójce, zaprotestowałem przeciwko słowom Mariusza Błaszczaka z PiS-u, jakoby premier i rząd ignorował obchody katastrofy smoleńskiej. Oskarżanie premiera, że po złożeniu kwiatów wyjeżdża w sprawach gospodarczych i tym samym lekceważy trzecią rocznicę tragedii jest najzwyczajniej absurdalne.

 

W każdą rocznicę jesteśmy przejęci tym, co się wydarzyło, wspominamy tych, którzy zginęli w tej katastrofie. 10 kwietnia posłowie PO będą przy grobach naszych przyjaciół, naszych bliskich – konkludowałem.

 

 

 

Cała rozmowa: polskieradio.pl

 

 

 

 

 

Źródło, fot. polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio