XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich [FOTO]

Dodano: 11 kwietnia 2013

Foto

Nad ustrojem i przyszłością powiatów dyskutowali samorządowcy w Wiśle, podczas  dwudniowego (8-9.04.) XVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Taki wybór tematów był umotywowany refleksją z okazji 15. rocznicy odrodzenia tej jednostki samorządu terytorialnego. Na zaproszenie zarządu związku, miałem przyjemność uczestniczyć w drugim dniu obrad ZOZPP [GALERIA].

 

 

Pierwszy dzień zjazdu delegatów upłynął na dyskusji o, m.in. realiach funkcjonowania powiatów wobec perspektyw demograficznych oraz konieczności ewentualnych zmian w podziale kompetencji między organami jednostek samorządu terytorialnego. W panelu dyskusyjnym uczestniczyła również minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, przedstawiając zebranym informacje o nowym okresie budżetowania.


Zabierając głos w drugim dniu obrad, podkreśliłem, iż doskonale znana jest mi sytuacja powiatów, z którego, niestety, wyłania się słabość strukturalna tego szczebla samorządu, szczególnie widoczna jest jeżeli chodzi o finanse.

 

     Obecnie, w Sejmie toczą się prace nad wieloma ustawami, mającymi usprawnić działalność powiatów. Warto, przy tej okazji wspomnieć o ustawie, która w swoim założeniu da możliwość tworzenia spółek celowych z, np. gminami. Kolejny akt prawny, nad którym ruszą prace, regulować będzie sprawy związane z partycypacją w podziale dotacji na likwidację szkód, na przykład powodzych - wymieniałem. Szykowana jest także ustawa o rewitalizacji miast, nawet niedużych, co może być korzystne także dla miast powiatowych, a jeżeli chodzi o Narodowy Program Odbudowy Dróg Lokalnych, 

tzw. schetynówki, to podtrzymuje poparcie dla niego, ale na zasadzie partycypacji samorządów 50/50 – dodałem.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia, zadeklarowałem otwartość w sprawie zmian ordynacji wyborczej, zaznaczając jednocześnie, że jej projekt powinien być wypracowany przez same powiaty.

 

Tegoroczne obrady samorządowców zakończyły się przyjęciem przez delegatów założeń programowych związku na rok 2013 oraz wręczeniem tytułów Super Powiat i Super Gmina.

 

 

 

Źródło, fot.: zpp.pl


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio