Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Podsumowanie tygodnia w radiowej Trójce [AUDIO]

Dodano: 14 kwietnia 2013

Foto

Rząd traktuje poważnie stanowisko Moody’s w sprawie OFE. Tego rodzaju sygnały na pewno w ministerstwie finansów muszą być brane pod uwagę dlatego, że przez lata budowano silną pozycję Polski, jeśli chodzi o oceny wszystkich instytucji międzynarodowych, czy całej Unii Europejskiej. Taki sygnał jest ważny, chociaż też bym go nie przeceniał, bo agencje ratingowe też mają swoje wady i słabości, o których doskonale wiemy - zaznaczyłem w sobotnim (12.04.) Śniadaniu w Trójce.

Główny ekonomista Moody’s w Europie Środkowo-Wschodniej Jamie Reusche sugerował, że do tej pory działania polskiego rządu były przyjazne biznesowi i rynkom. Jeśli jednak środki niektórych płatników przeniesione byłyby z OFE do ZUS-uu, mogłoby to zostać odebrane jako częściowa nacjonalizacja funduszy emerytalnych i mogłoby zaowocować obniżeniem stopnia wiarygodności kredytowej Polski – przyp. prowadząca audycję Beata Michniewicz.

Koalicja ma się bardzo dobrze

 

Odbyliśmy spotkanie w miniony poniedziałek, poruszyliśmy wszystkie najważniejsze tematy. Poza kwestiami gazowymi, bo one są w istocie odrębne, wypływa nam jeden wniosek: tego typu spotkania muszą odbywać się częściej, aby wyprzedzać problemy, różnicę zdań, a nie dyskutować o nich w Sejmie – powiedziałem, odpowiadając na pytanie o sytuację w koalicji.

 

Europa + gaśnie nim się narodziła

 

Czy zjednoczona lewica jest potrzebna? Myślę, że tak, jest potrzebna na polskiej scenie politycznej. To, co się jednak dzieje na lewicy w tej chwili trudno, aby budziło jakiekolwiek nadzieje w ludziach, którzy maja poglądy lewicowe, bądź też chwieliby w lewicy szukać alternatywy dla obecnej koalicji rządzącej - oznajmiłem. Nie obawiam się, że Europa plus odbierze część elektoratu Platformie, bo ona gaśnie nim się narodziła, moim zdaniem. To jest sytuacja dość nieciekawa ze względu na ambicje otoczenia Aleksandra Kwaśniewskiego. Trudno było sobie wyobrazić większy falstart niż to, co w tej chwili popełniono - podkreśliłem.

 

Myślę, że Kwaśniewski, za pół roku, będzie chciał się pozbyć ze swojego otoczenia Palikota. To grono nie utrzyma się razem. Nie ciesze się z kłopotów konkurencji, ale i też się nie martwię – dodałem.

 

 

PiS porzuca moralność

 

W podsumowaniu audycji, odniosłem się do obchodów 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej w wykonaniu PiS-u. Niestety, w kolejną rocznicę PiS udowadnia, że w tej sprawie porzuca moralność na rzecz cynicznej polityki i to jest niezwykle przykre i przynosi wstyd polskiej klasie politycznej, w tej jej części – konkludowałem.

 

 

 

Więcej: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio