Region: Hipolit Cegielski i jego dziedzictwo [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Hipolit Cegielski i jego dziedzictwo [WIDEO]

Dodano: 18 kwietnia 2013

Foto

Wielkopolska jest dumna z dokonań Hipolita Cegielskiego; twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, intelektualisty, nauczyciela i publicysty – mówił dr Marian Król podczas wczorajszej (17.04.) konferencji poświęconej dziedzictwu Cegielskiego. Wcześniej, wręczając statuetkę honorowego Hipolita, nadał prof. Kamili Wilczyńskiej godność Lidera Pracy Organicznej.

 

 

 

Dr filozofii, kupiec i przedsiębiorca.

 

    

Hipolit Cegielski (1818-1868) urodził się w środowisku wiejskim, niedaleko Trzemeszna, w rodzinie zarządcy majątku ziemskiego. Jego najważniejszym celem w młodości było zdobycie jak najlepszego wykształcenia. Od Trzemeszna, poprzez gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, trafia na Uniwersytet Berliński, gdzie kończy studia z doktoratem filozofii. Dużym wysiłkiem osobistym oraz posiadanymi zdolnościami zrealizował pierwszy, najważniejszy etap na swej drodze życiowej - mówił dr Król, przybliżając zebranym życiorys Cegielskiego.

 

Był na swój sposób fenomenem. Umiał dobrze prowadzić handel, był pierwszym, który w praktyce wprowadził zasady marketingu w sprzedaży swoich produktów. Wyspecjalizował się w znajomości technicznej maszyn i urządzeń rolniczych – zaznaczył dr Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

 

Orędownik pięknej polszczyzny

 

Podczas wczorajszego kongresu głos zabrało wielu wybitnych naukowców przybliżając postać Cegielskiego, przede wszystkim jako prekursora nowoczesnego przemysłu. Trzeba jednak pamiętać, że Cegielski był z wykształcenia humanistą. W cieniu jego przemysłowej działalności pozostają dokonania na niwie dziennikarstwa, ściśle zresztą powiązane najpierw z jego badaniami filologicznymi a następnie z wszechstronną aktywnością w życiu publicznym.

 

Artykuły i rozprawy publikował na łamach szeregu czasopism i gazet wielkopolskich, zwłaszcza: „Tygodnika Literackiego” oraz założonych przezeń „Gazety Polskiej” i „Dziennika Poznańskiego”.  W wydanej w 1909 r. Książce jubileuszowej „Dziennika Poznańskiego, o Cegielskim napisano, iż zasilał numery znakomitym piórem, artykuły jego – pisane z niezwykłą werwą i temperamentem piękną polszczyzną – były prawdziwą ozdobą, dawał w nich dowody wielkiej znajomości problemów, gruntowej wiedzy, trafności sądów i zadziwiającej bystrości umysłu – przypomniała prof. Bogumiła Kosmanowa.

 

 

 

Obchody 200. rocznicy urodzin Cegielskiego

 

Wczorajsza konferencja wpisuje się w harmonogram oficjalnych obchodów 200-lecia urodzin Hipolita Cegielskiego. Ich inauguracja nastąpiła 6 stycznia 2013 roku mszą św. w Archikatedrze Poznańskiej. W grudniu ubiegłego roku, przymioty tego wielkiego Polaka: jego kult pracy, innowacyjność, zorganizowany, twórczy patriotyzm został wyróżniony przez Sejm RP - 11 grudnia 2012 r. miałem przyjemność rekomendować posłom przyjęcie uroczystej uchwały w sprawie uczczenia 200. rocznicy urodzin Gaspara Józefa Hipolita Cegielskiego [WIDEO].

 

 

 

Źródło: wshiu.poznan.pl, thc.org.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio