Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zakończyło się 38. posiedzenie Sejmu

Dodano: 20 kwietnia 2013

Foto

W piątek (19.04.) zakończyło się 38. posiedzenie Sejmu. Podczas obrad uchwaliliśmy, tzw. ustawę deregulacyjną, która stanowi pierwszy etap otwierania dostępu do 50 zawodów regulowanych a do prac w komisjach skierowaliśmy projekty ustaw o ogrodach działkowych.

 

Istotą ustawy deregulacyjnej jest ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do profesji, m.in.:  notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza, taksówkarza. Po przyjęciu jej przez Sejm, ustawa trafi do Senatu.

 

Jest to pierwsza z trzech transzy deregulacji przygotowanych w resorcie sprawiedliwości. Druga jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, a projekt trzeciej ma niedługo trafić do uzgodnień.

 

Działkowcy mogą być spokojni

 

Projekty ustaw dotyczące ogrodów działkowych, w tym autorstwa PO, trafią do komisji infrastruktury, samorządu terytorialnego oraz polityki regionalnej. Projekt Platformy zakłada likwidację Polskiego Związku Działkowców, którego status i pozycję zakwestionował w lipcu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny, proponuje rozdzielenie mienia tej organizacji między Skarb Państwa a gminy. Likwidacji ulegnie także Fundusz Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych, którego aktywa zasilą Krajowy Fundusz Ogrodowy.

 

 

Działkowcy mogą być spokojni, gdyż likwidacja ogrodów byłaby możliwa tylko w przypadku rozpoczęcia inwestycji publicznych na tych terenach lub innych zapisanych w planach zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w przypadku likwidacji, działkowcy otrzymywaliby rekompensatę w postaci odtworzenia ogrodu w innym miejscu i wypłaty odszkodowania za poniesione nakłady.

 

Następne posiedzeniu Sejmu odbędzie się w dniach 8-10 maja 2013 r.

 

 

Więcej: tutaj.

 

 

Źródło: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio