Region: Plac Wolności zakwitnie biało-czerwonymi tulipanami - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Plac Wolności zakwitnie biało-czerwonymi tulipanami

Dodano: 30 kwietnia 2013

Foto

Platforma Obywatelska zaprasza do wspólnego, radosnego udziału w świętowaniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja, w Poznaniu, do wyrażenia swojego patriotyzmu zapraszają, m.in. wojewoda wielkopolski, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci oraz wielkopolscy parlamentarzyści z PO.

 

   

Na ten szczególny dzień w roku, poznański Plac Wolności zakwitnie biało-czerwonymi tulipanami. Kwiatowa flaga wykonana z tysięcy tulipanów przyozdobi schody Arkadii. Sygnałem, który o godz. 12.00 na Placu Wolności rozpocznie świętowanie, będzie oficjalne wciągnięcie w asyście wojska flagi państwowej na maszt. Po ceremoniale specjalny repertuar przedstawi Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joks.

 

Nie zabraknie też zabytkowych samochodów, które zaprezentują członkowie Automobilklubu Wielkopolski.

Tegoroczną atrakcją dla fanów motoryzacji i nie tylko będzie zapewne zabytkowy Rolls Royce.  Wojewoda wspólnie z Automobilklubem zachęca wszystkich kierowców do udekorowania aut flagami, biało-czerwonymi wstążkami lub innymi symbolami naszej państwowości.

 

 

Rozdadzą biało-czerwone flagi

  

W tym roku urzędnicy wojewody przygotowali dla wszystkich chętnych biało-czerwone flagi. Ponad dwa tysiące sztuk flag rozdadzą w centrum miasta harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej. Biało-czerwoną otrzyma też tego dnia każda osoba, która odwiedzi Odział Paszportowy WUW, aby złożyć wniosek lub odebrać paszport.

 

Flagi będzie można otrzymać również od członków Stowarzyszenia Młodzi Demokraci,

 

którzy o godz. 12, na Starym Rynku, rozdawać je będą poznaniakom i turystom.

 

 

Historia naszych barw

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP.

 

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i Ukrainie.

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, poznan.uw.gov.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio