Dzień Flagi RP - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dzień Flagi RP

Dodano: 02 maja 2013

Foto

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Flagi RP. Pomysłodawcą ustanowienia święta biało-czerwonej była w 2003 roku Platforma Obywatelska.

 

To święto ma przypominać o dwóch ważnych wydarzeniach w historii Polski. Pierwsze z nich związane jest z II wojną światową; właśnie 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessaule w Berlinie. Drugim wydarzeniem jest przypadająca następnego dnia rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasach PRL-u obchodzenie tego święta było zabronione i dlatego zaraz po 1 maja flagi pospiesznie ściągano.

 

        

Dziś możemy zrobić dokładnie na odwrót. 2 maja warto upamiętnić wywieszeniem biało-czerwonej flagi. O jej kolorach zdecydował Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r. Posłowie ustalili wówczas, że flaga, czyli „kokarda narodowa, której kolory stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. A wszyscy Polacy /…/ te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.

 

 

 W 1919 roku kolory biały i czerwony uznano za oficjalne polskie barwy narodowe. Z okazji Dnia Flagi RP, w wielu miastach Polski lokalne koła Platformy Obywatelskiej organizują akcje rozdawania biało-czerwonych flag.

 

 

2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

 

 

 

 Źródło: platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio