Mam bardzo dobrą opinię o nowym ministrze sprawiedliwości [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Mam bardzo dobrą opinię o nowym ministrze sprawiedliwości [WIDEO]

Dodano: 06 maja 2013

Foto

Marek Biernacki, który dzisiaj będzie zaprzysięgany, na pewno nie będzie się skupiał na sprawach ideologicznych, tylko na kwestiach najważniejszych dla resortu sprawiedliwości - powiedziałem dzisiaj (06.05.) w „Sygnałach dnia” Polskiego Radia. Mam bardzo dobrą opinię o Marku i liczę, że wprowadzi wiele zmian w ministerstwie - dodałem.

 

 

Krzysztof Grzesiowski: Majówka nam się skończyła, ale tak przy tej okazji pytanie: dla pana ważniejszy jest 1 maja, 2 maja czy 3 maja?

 

Rafał Grupiński: Najważniejszy 3 maja, oczywiście, ze względów i historycznych, i przede wszystkim takich merytorycznych, bo mówimy tutaj o polskiej najstarszej konstytucji europejskiej, natomiast 2 maja też jest o tyle ważny, że jest to Dzień Flagi. Mieliśmy w Poznaniu bardzo piękną uroczystość z tulipanami, z ludźmi, którzy świętowali to w sposób taki, jaki powinno się świętować taki dzień.

 

 

Pytam o to dlatego, który dzień ważniejszy, pierwszy, drugi czy trzeci, bo nie wiem, czy pan wie, pewnie tak, że Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotowuje projekt ustawy regulującej udział władz państwowych

    

i samorządowych w uroczystościach związanych z poszczególnymi świętami. Sojusz ma pretensję do rządzących, aktualnie rządzących, że 1 maja nie zaistnieli, podobno nawet udali się na emigrację, jak twierdzą politycy SLD. 2 maja to taki nie wiadomo, święto flagi, co to za święto i tak dalej, i tak dalej, czy warto w ogóle takimi sprawami się zajmować, tworzyć definicję święta państwowego. Czeka nas to w przyszłym roku, więc może coś warto z tym zrobić, a może nie?

 

Moim zdaniem, wszelkie tego rodzaju regulacje są wyraźnie sygnałem, że politycy, którzy tego rodzaju regulacje chcą wprowadzić, nie bardzo wiedzą, czym się zajmować i tworzą hierarchię, no właśnie dla jednych 1 maja jest świętem, które kojarzy się z komunizmem i przymusowymi pochodami, dla innych jest dniem, w którym... przypomnieniem, że święty Józef budował Rzymianom miasto Seforis niedaleko Nazaret, a dla jeszcze innym po prostu dniem wolnym najzwyczajniej od pracy, który spędzają z rodziną, i należy to pozostawić to najzwyczajniej ludziom, a nie przymuszać władze państwowe do jakichś regulacji w tej kwestii.

 

 

Jeszcze na chwilę cofnijmy się do minionych wydarzeń. 3 maja Solidarna Polska prezentowała projekt nowej konstytucji, ten swój pomysł na ustawę zasadniczą. Czy mówienie dziś o tym, że na poziomie parlamentu zaistniałoby porozumienie co do zmian, czy mówienie o tym jest rzeczą zasadną? Czy to jest na zasadzie, że każda partia swoje prezentuje, bo uważa, że coś trzeba zmienić, ale tak na dobrą sprawę kiedy przyszłoby co do czego, to większość stosowna by się nie znalazła?

 

Sądzę, że zmiany w Konstytucji to są zawsze zmiany bardzo poważne. Przez te ostatnie kilkanaście lat konstytucja polska dobrze się sprawdziła, kiedy patrzeć na sposób funkcjonowania państwa, zmiany polityczne, które odbywały się jednak bez jakich większych perturbacji, cały system wydaje się, że działa dobrze.

      Natomiast oczywiście każdą propozycję rozsądną, mądrą należy rozważyć, przedyskutować. Oczywiście, kiedy zgłasza to, takie zmiany, całościowy projekt partia dwuprocentowa, to raczej chodzi o to, żeby zwrócić na siebie uwagę niż na faktyczną możliwość przeprowadzania tego rodzaju zmiany, bo Solidarna Polska takiej siły nie ma. Natomiast dyskusja np. o rzeczywistym, realnym ograniczeniu immunitetu poza kwestiami politycznymi na przykład parlamentarzystów, no to są dyskusje, które warto toczyć i myślę, że w tej kwestii wszystkie ugrupowania będą otwarte

 (…)

 

Niektórzy Markowi Biernackiemu zarzucają, że jest ortodoksyjnym katolikiem i będzie działał w zgodzie z opiniami Konferencji Episkopatu czy biskupów w ogóle, więc...

 

Ale tutaj w tej sprawie, to trzeba bardzo mocno podkreślić, mówiliśmy o konstytucji, konstytucja te pełne gwarancje, pełne prawa każdemu z nas niezależnie od swojego poglądu pełnić wszelkie istotne funkcje publiczne i Marek Biernacki jest politykiem niezwykle odpowiedzialnym, umiejącym oddzielić to, co cesarskie od tego, co boskie, odnosząc się tutaj do pewnego ewangelicznego sformułowania, i ja jestem jak najlepszego zdania o Marku Biernackim i bardzo liczę na to, że dużo zmian w Ministerstwie Sprawiedliwości w najbliższym czasie zostanie przeprowadzonych i dobre ustawy trafią do Sejmu.

 

 

I tak na koniec jeszcze, panie pośle, bo to kwestia, która może troszkę emocji wywołać w Sejmie, dwa wakaty są na pewno, być może będzie trzeci, chodzi o szefów komisji sejmowych, a więc Komisji Zdrowia, Bolesław Piecha został senatorem, Marek Biernacki, czyli Komisja Spraw Wewnętrznych, został ministrem, otwarta jest kwestia tego, kto będzie kierował Komisją Sprawiedliwości, bo co prawda Ryszard Kalisz nie zamierza rezygnować, ale przestał być członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zatem można by wnioskować, że Sojusz nie bardzo ma ochotę, by na czele tej komisji stał były kolega, wolałby pewnie kogoś, kto jednak do tej partii należy. Czy to będzie coś, co rzeczywiście może spowodować sporo dyskusji i jakichś kontrowersji, jakichś zabiegów, że może teraz my, a nie oni i tak dalej, i tak dalej?

 

Moim zdaniem, tak jak dotąd się to działo, wszystkie kwestie będą po prostu wyjaśniane wewnątrz parlamentu, wewnątrz Sejmu w rozmowach między szefostwem klubów poszczególnych i jak dotąd opinia publiczna nie widziała tu szczególnych sporów o to, kto ma być szefem komisji. Myślę, że i w tym przypadku, choć akurat mamy do czynienia z kwestią trzech głośnych nazwisk, trzech głośnych polityków jako szefów komisji, myślę, że porozumiemy się w tej kwestii bez jakichś większych problemów.

 

 

Czyli szef Komisji Zdrowia z Prawa i Sprawiedliwości, szef Komisji Spraw Wewnętrznych z Platformy, no i pozostaje Komisja Sprawiedliwości.

 

Będziemy starali się zachować parytet partyjny tak, jak dobrym obyczajem powinien być zachowany w Sejmie.

 

 

 

 

 Więcej [WIDEO]: polskieradio.pl

 

 

 

 

Żródło, fot.: polskieradio.pl. W.Kusiński/PR

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio