Rozpoczęło się 39. posiedzenie Sejmu [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rozpoczęło się 39. posiedzenie Sejmu [WIDEO]

Dodano: 08 maja 2013

Foto

Dzisiejsze posiedzenie (08.05.) rozpoczęliśmy od złożenia ślubowania poselskiego przez Grzegorza Janika. Poseł objął mandat po Bolesławie Piesze, który zasiądzie w ławach senackich. Podczas trzydniowego posiedzenia zajmiemy się, m.in. rządowym projektem ustawy umożliwiającej sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT, nowelizacją Prawa prasowego i ustawą o reorganizacji sądów.

 

 

Rządowy projekt ustawy ws. pakietu akcji PLL LOT

 

Według wnioskodawcy projekt ma umożliwić zbycie wszystkich akcji posiadanych przez Skarb Państwa w spółce PLL LOT na rzecz inwestora strategicznego, co oznacza możliwość prywatyzacji spółki. Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego PLL LOT w spółkę prawa handlowego zakończyło się ponad 10 lat temu. W projekcie chodzi przede wszystkim o uchylenie przepisu dotyczącego większościowego, czyli wynoszącego co najmniej 51 proc., udziału Skarbu Państwa w spółce LOT. Przepis ten okazał się sprzeczny z liberalizacyjnym celem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1008/2008 regulującego wymogi dotyczące struktury własności i kontroli unijnych przewoźników lotniczych. Przepis znacząco pogarszał pozycję LOT-u w stosunku do konkurentów, gdyż Skarb Państwa zachowywał status akcjonariusza większościowego. Po uchyleniu ustawy pozycja negocjacyjna Skarbu Państwa w transakcji sprzedaży akcji ma być mocniejsza. " (druki nr 1242 i 1262).

 

 

Nowelizacja ustawy Prawo prasowe

 

     Przygotowane przez sejmową Komisję Ustawodawczą i Senat projekty dostosowują prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z dnia 14 grudnia 2011 r., który uznał, że kara grzywny lub ograniczenia wolności za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji lub zawieszonego jest nadmiernie surowa i nieproporcjonalna. Ponadto, projekty przewidują złagodzenie sankcji za ten czyn – będzie to wyłącznie kara grzywny, doprecyzowują też sposób orzekania w tych sprawach  - będzie odbywało się to trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 

W projekcie Senatu znalazły się ponadto wytyczne do ustawowego upoważnienia ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia wprowadzającego wyjątki od przepisu określającego, jakie sądy rozpatrują sprawy o przestępstwa prasowe. Sprawozdawcą komisji będzie posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska. (druki nr 674, 1128 i 1261).

 

 

Piątkowe głosowania nad, m.in. reformą sądów powszechnych

 

W piątkowym bloku głosowań zostanie przeprowadzone,  m.in. trzecie czytanie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (druki nr 804, 1129 i 1129-A).

 

 

 

Więcej: sejm.gov.pl, transmisja z obrad Izby: tutaj

 

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio