Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Obchody 65. rocznicy Powstania Państwa Izrael

Dodano: 13 maja 2013

Foto

W tych podniosłych i wyjątkowych dniach, karty historii przypominają nam o wielkim, wręcz nadludzkim wysiłku i bólu, który towarzyszył wielu pokoleniom Żydów w drodze do budowy własnego państwa, Izrael. Dziś, w radosną już 65. rocznicę ziszczenia się tego marzenia, powrotu do Ziemi Ojczystej, pozostaję z Państwem w tej radości, życząc jednocześnie optymizmu, bezpieczeństwa i energii dla rozwoju naszej dotychczasowej współpracy – pisałem w liście do organizatorów i uczestników poznańskich uroczystości upamiętniających 65. rocznicę Powstania Państwa Izrael.

 

 

Tegoroczne obchody rozpoczęły się w piątek (10.05.) modlitwą przy grobie Lasara Raimana i odsłonięciem na budynku dawnej synagogi tablicy upamiętniającej poznańskich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.

 

Następnego dnia, święto przeniosło się ma ulicę Żydowską, gdzie można było spróbować, m.in. tradycyjnych żydowskich bajgli, a w witrynach lokali zobaczyć zdjęcia ukazujące historię dzielnicy.
 

 


W niedzielę (12 maja), w ostatnim dniu uroczystości, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera wręczył medale "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przedstawicielom trzech wielkopolskich rodzin, które ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Uroczystość odbyła się w dawnym gabinecie namiestnika Kraju Warty Artura Greisera w CK Zamek.

 

Cieszę się, że do grona „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” dołączyły kolejne wielkopolskie rodziny. Składam wyrazy uznania dla odwagi jaką wykazali się podczas okupacji hitlerowskiej, chroniąc życie tych, których skazano na śmierć za swoje pochodzenie. Nowo odznaczeni, jak i wyróżnieni wcześniej tym szlachetnym tytułem pozostają dla nas, dla kolejnych pokoleń wzorem tolerancji i najpiękniejszej formy heroizmu – podkreśliłem  w liście.
 

 


Obchody zakończył piknik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podczas którego odbył się koncert muzyki żydowskiej.

 

 

 

Więcej: poznan.jewish.org.pl

 

 

 

 

Źródło: gloswielkopolski.pl, gazeta.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio