Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W Sejmie o urlopach rodzicielskich

Dodano: 14 maja 2013

Foto

Dzisiaj (14.05.) odbyło się specjalnie zwołane, jednodniowe posiedzenie Sejmu.  W trakcie obrad zajęliśmy się czterema projektami nowelizacji Kodeksu pracy, gwarantującymi prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Projekty te są realizacją postulatów, tzw. matek I kwartału.

 

 

40. posiedzenie Izby rozpoczęliśmy od oddania, minutą ciszy, hołdu Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę Jego śmierci. 12 maja 1983 r., 19-letni maturzysta, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej na warszawskim Starym Mieście. Dwa dni później, w wyniku odniesionych obrażeń Grzegorz Przemyk zmarł w szpitalu. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80.

 

 

Urlop rodzicielski obejmie wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe

 

Celem przedstawionego przez Radę Ministrów projektu (druk nr 1310) jest wprowadzenie płatnego rocznego urlopu dla rodziców po urodzeniu dziecka. Od 17 czerwca 2013 r. urlop ten wydłuży się z 6 miesięcy do roku (52 tygodnie). Będzie on obejmował 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Obecnie dodatkowy urlop wynosi do 4 tygodni. W ramach rocznego urlopu będzie też przysługiwał nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Płatny roczny urlop będzie dostępny dla wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 r. Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka oraz godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Przewidziano, np. możliwość podzielenia tych urlopów między matkę i ojca.

 

Nowe regulacje mają sprzyjać częstszemu wykorzystywaniu urlopów przez ojca i poprawić sytuację kobiet na rynku

     pracy. Zmiany dotyczą także, m.in. wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Jeśli przedłuży urlop o kolejne pół roku, jego pensja wyniesie 60 proc. Rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu otrzyma 80 proc. wynagrodzenia W przypadku łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z dodatkowym urlopem macierzyńskim  i urlopem rodzi-

cielskim pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie będzie jednak musiał zgodzić się na łączenie zatrudnienia i urlopu, bo nie na każdym stanowisku możliwa jest praca w niepełnym wymiarze. W takiej sytuacji będzie musiał poinformować pracownika o przyczynach odmowy.

 

Projekty trafiły do dalszych prac

 

Rząd przyjął projekt 29 kwietnia 2013 r. i tego samego dnia został wniesiony do laski marszałkowskiej. Po dzisiejszej debacie, wszystkie cztery projekty zmian w kodeksie pracy trafiły do dalszych prac sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

 

Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 22-24 maja 2013 r.

 

 

Więcej [Transmisja] : sejm.gov.pl

 

 

 

Źródło, fot.: sejm.gov.pl/ Krzysztof Białoskórski, kprm.gov.pl

 

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio