Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dzieje się wiele dobrych rzeczy [AUDIO]

Dodano: 17 maja 2013

Foto

Musimy walczyć przede wszystkim o poprawę sytuacji gospodarczej i poprawę na rynku pracy. I to są główne cele – mówiłem dzisiaj (17.05.), w rozmowie z Jackiem Żakowskim na antenie radia TOKFM, o sposobach przeciwdziałania drugiej fali kryzysu gospodarczego. Powinniśmy ułatwiać funkcjonowanie przedsiębiorcom, zmniejszać mitręgę urzędniczą, upraszczać ich działanie, bo od tego też zależą miejsca pracy - zaznaczyłem.

 

 

Dzieje się wiele dobrych rzeczy, o których się nie mówi

 

Są rzeczy, które w tej chwili realizujemy, a niestety nie są tak widoczne opinii publicznej.  Przypomnę, że powstała komisja kodyfikacyjna do zmian Kodeksu budowlanego. Całe prawo budowlane i wszystko, co jest wokół zostanie przebudowane. Pracuje nad tym bardzo dobry zespół ludzi, a ponieważ jest to tak skomplikowana materia, w której pospiech nie jest wskazany, to prace nad projektem zmian powinny zakończyć się w przyszłym roku - podkreśliłem.

 

Przygotowane są, np. dwa uzupełniające się projekty zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Obowiązująca

   

ustawa rodzi pewien problemem, który powoduje później spektakularne upadki firm, ze względu na wyścig cenowy i często przekracza to granicę rozsądku i możliwości - dodałem.

 

Mamy teraz ten czas przejściowy, pomiędzy dwiema perspektywami finansowania dodatkowego z pieniędzy unijnych. Weszliśmy, że tak powiem, w tę wyrwę pomiędzy kończącą się a nową perspektywą i te 300 mld dopiero będzie wprowadzanych w obieg. 

 

Bez wątpienia, to jest moment najtrudniejszy; samorządy spłacają kredyty za zobowiązania na polski wkład do pieniędzy europejskich z poprzedniej perspektywy, a jeszcze nie otwierają przetargów na nową, bo PE jeszcze nie potwierdził porozumienia między rządami - przypomniałem.

 

 

Potrzebne jest również otwarcie programowe

 

Sama zmiana personaliów w rządzie, choć może w niektórych przypadkach poprawić funkcjonowanie danego 

    

resortu, to jednak nie jest wystarczający klucz. Zmiana personalna musi mieć niezbywalny dodatek w postaci programu na drugą część kadencji – komentowałem zapowiedzi najbliższej  rekonstrukcji rządu.

 

Są jeszcze dwa lata kadencji rządu i mam nadzieję, że minie ona spokojnie, w sensie czysto politycznym. Nie wiemy jak będzie w kwestiach gospodarczych, bo to będzie wymagało, bez wątpienia, ogromnego wysiłku. Ocenę i decyzję poszczególnych ministrów musimy jednak pozostawić premierowi - podkreśliłem.

 

 

Platforma się nie sypie

 

Ostatnie lamenty, jak to upada Platforma są trochę przedwczesne. Ciągle jesteśmy liderami sondaży, a pewien odpływ, jakiejś części wyborców związany jest z oczywistym, nie tyle zmęczeniem materiałem, ile trudnymi warunkami ze względu na spowolnienie gospodarcze i brakiem szybkich efektów, jak się udawało wywołać w pierwszej fazie kryzysu  – oceniłem głosy o rzekomej destrukcji  PO.

 

 

Więcej [AUDIO]: tokfm.pl

 

 

 

 

Źródło, fot. tokfm.pl, klub.platforma.org, kprm.gov.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio