POrozmawiajmy o ogrodach [INFOGRAFIKA] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

POrozmawiajmy o ogrodach [INFOGRAFIKA]

Dodano: 21 maja 2013

Foto

Projekt ustawy o ogrodach działkowych, autorstwa Platformy Obywatelskiej, nie nabrał jeszcze ostatecznego kształtu. Wciąż jest otwarty – mówiłem wczoraj (20.05.) w rozmowie z dziennikarzami. Chcemy nad nim dyskutować, zmieniać go, a przede wszystkim chcemy zagwarantować działkowcom poczucie bezpieczeństwa – dodałem.

 

 

Polski Związek Działkowy musi zostać zlikwidowany - taka jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu ubiegłego roku uznał za niezgodne z Konstytucja RP 24 przepisy obecnej ustawy o ogrodach działkowych – podkreśliłem.

 

Nowa ustawa musi zostać uchwalona do stycznia 2014 roku i musi być zgodna z Konstytucją. Leży to w interesie działkowców, bo daje im skuteczne prawne zabezpieczenie ogrodów działkowych w oparciu o trzy zasady:

 

 

WOLNOŚĆ STOWARZYSZENIA

 

Powołać stowarzyszenie może grupa 15 osób, która: przyjmie statut, spośród swojego grona wybierze władze i dokona rejestracji organizacji w sądzie. Stowarzyszenia mogą tworzyć struktury regionalne i ogólnopolskie.

 

 

RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA

 

Stowarzyszenie musi co roku rozliczać się z wykorzystanych składek przed działkowcami i upubliczniać to rozliczenie, a kopie przesłać gminie.

 

 

POSZANOWANIE WŁASNOŚCI

 

Grunty wracają do prawowitych właścicieli, tj. najczęściej gmin lub skarbu państwa.Nowy właściciel będzie zobowiązany do przekazania majątku do dalszego, nieodpłatnego korzystania przez działkowców.

 

Działkowcy zachowują prawo do swoich altan , obiektów gospodarczych, roślin, oraz architektury ogrodowej,

 

We wszystkich przypadkach likwidacji działkowcy otrzymują, oprócz odszkodowania za swoje mienie, zwrot poniesionych nakładów na budynki i urządzenia wspólne.

 

W miejsce tej części składek, jaką działkowcy płacą obecnie na centralę PZD, będzie opłata roczna do gminy za użytkowanie terenu i zabudowań na częściach wspólnych. Opłata nie przewyższy pięciokrotności podatku rolnego, czyli średnio ok. 30 zł.

 

Dla poznańskich właścicieli ogródków działkowych, dla działkowiczów w całym kraju, likwidacja PZD nie ma większego znaczenia. Mogą organizować się sami – podsumowałem.

 

 

 

Więcej: porozmawiajmyoogrodach.pl

 

 

 

 

 

Źródło, foto: klub.platforma.org, gazeta.pl

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio