Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Należałoby powrócić do koncepcji silnego sekretarza generalnego [WIDEO]

Dodano: 24 maja 2013

Foto

Dyskusja ustrojowa w klubie parlamentarnym toczy się w tej chwili dość żywo i myślę, że w najbliższym czasie światło dzienne ujrzą projekty w tej kwestii – mówiłem dzisiaj (24.05.) w rozmowie z Moniką Olejnik na antenie Radia Zet. Podejmujemy inicjatywy, jeśli chodzi o finansowanie partii politycznych, chcemy także ograniczyć immunitet, żeby nie służył on zasłanianiu się, unikania odpowiedzialności  w sprawach karnych. Dyskutujemy na temat kwestii okręgów jednomandatowych w miastach na prawach powiatu, żeby tutaj jakby uzupełnić to, co jest w zasadzie wszędzie już na wszystkich szczeblach władzy samorządowej przesądzone – dodałem.

 

 

Monika Olejnik: Czy powinny być wcześniej wybory do powiatów, do regionów, czy najpierw wybór szefa partii?

Rafał Grupiński: W tej sprawie dyskutowaliśmy wczoraj i nie rozstrzygnęliśmy, będziemy na ten temat jeszcze dyskutować. Żeby przeciąć spory wewnątrzpartyjne i zamknąć ten etap, który wywołuje chociażby zainteresowania w mediach i w opinii publicznej, to trzeba rozstrzygnąć kwestie przywództwa.  Wydaje się, że równolegle, razem z wyborem przewodniczącego partii, powinno się także przeprowadzić wybory na wszystkich poziomach struktur, bo inaczej dalej będziemy spierali się o to: kto rządzi powiatami, w dużych miastach, kto będzie zarządzał regionami. Myślę, że z tego punktu widzenia, jeśli chcemy wyciszyć tutaj walki wewnętrzne, żeby się w pełni skupić na zarządzaniu państwem i pracach legislacyjnych w sejmie chociażby, czy w senacie, to wydaje się, że byłoby lepiej prowadzić to równolegle. Ale to z dyskusji wyłoni się ostateczny plan w tej sprawie, być może zostanie przyspieszony ten terminarz, pierwotnie przyjęty do lutego, i że zamkniemy to przed gwiazdką, jeśli chodzi o te wybory w pozostałych strukturach.

 

Czy była kłótnia wczoraj na spotkaniu, czy było bardzo spokojnie, bardzo merytorycznie? Mówiono o hakach?

Nie było, nie było kłótni, nie było sporu, był taki dosyć istotny fragment dyskusji nad zapisami statutu, bo statut

    

będziemy zmieniać, ale nie jest, bo to wątek myślę na tyle fascynujący żeby go radiosłuchaczom, że tak powiem przekazywać.

 

No ja wiem, ale czy Grzegorz Schetyna jest wrogiem Donalda Tuska, Donald Tusk jest wrogiem Grzegorza Schetyny?

Nie, nie.

 

 

To są przyjaciele, tak? Z boiska.

To nie, nie, nie są na pewno wrogami, są politykami Platformy, którzy przez właściwie od początku Kongresu Liberalno-Demokratycznego przez ostatnie dwadzieścia parę lat pracowali ze sobą blisko i tu się w tej sprawie nic, moim zdaniem, na gorsze nie zmieniło, chociaż nie współpracują już ze sobą aż tak blisko, jak to było chociażby w poprzedniej kadencji w pierwszych dwóch latach.

 

A czy według pana Grzegorz Schetyna byłby tą osobą, która by mocno mogła trzymać Platformę Obywatelską?

Grzegorz Schetyna pełnił taką funkcję, jako sekretarz generalny i wydaje się, że na pewno należałoby dzisiaj powrócić do koncepcji silnego sekretarza generalnego niezależnie kim on byłby, bo owe podziały, gdzieś w lokalnych strukturach, które spowodowały, że z naszego środowiska startowały dwie osoby, na przykład w wyborach uzupełniających do senatu w Rybniku, to są właśnie zadania dla sekretarza generalnego, który musi mieć autorytet silnego polityka, osoby, która przyjeżdża i czasami prostuje ścieżki lokalnym działaczom, prawda, żeby jednak zapewnić sukces tam, gdzie on jest możliwy. I tu wydaje się, że z tego punktu widzenia sposób budowy wewnętrznej struktury partii powinien być zmieniony, właśnie przy okazji tych zmian statutowych, które planujemy.

 

A czy możliwe jest, a czy rozmawiali państwo na temat wcześniejszych wyborów?

Myśli pani redaktor w tej chwili o wyborach parlamentarnych.

 

Tak, tak, tak.

Nie, nie było na ten temat rozmowy.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: radiozet.pl

 

 

 

Źródło, fot.: radiozet.pl, printscrn z radiozet.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio