Dobry Klimat dla Rodziny - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Dobry Klimat dla Rodziny

Dodano: 27 maja 2013

Foto

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczynając konsultacje postawił kolejną literę w alfabecie działań na rzecz rodziny. Jego plan opracowany został na wiele lat i uwzględnia także kwestie aktywności samorządów, np. przy wprowadzaniu karty dużej rodziny. Jest rzeczą bardzo ważną, aby nie prześcigać się w pojedynczych projektach, które mnożą wydatki, tylko przygotować sensowny, całościowy plan – mówiłem po spotkaniu szefów klubów parlamentarnych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, przybliżając zarazem  istotę rozpoczętych dzisiaj (27.05.) konsultacji ws. prezydenckiego programu polityki rodzinnej.

 

 

 

Spotkanie otwierające perspektywę na dalszą współpracę

 

W sprawie programu będą także konsultacje z rządem – zapowiedział prezydent i zaznaczył, że chciałby, aby mini -

  

mum programowe polityki prorodzinnej było uzgodnione i realizowane w czasie dłuższym niż jedna kadencja rządu, parlamentu, prezydenta. Chciałbym, aby to minimum oznaczało także minimum zgody i akceptacji, że coś jest najważniejsze – podkreślił.

 

 

To jest rzeczywiście chyba ostatni moment na podjęcie skutecznej akcji, dlatego, że dzietność w Polsce spadła do poziomu 1,3, a średnia Europejska wynosi 1,6. Ponadto dziś ten program możemy adresować do stosunkowo jeszcze licznej grupy młodych Polaków i Polek, którzy zastanawiają się nad tym, czy mieć dziecko albo ile mieć dzieci. Za parę lat, kiedy zacznie się starzeć obecny wyż demograficzny będziemy mogli taki program adresować do o wiele mniejszej liczby potencjalnych matek i ojców – argumentował.

 

 

44 rekomendacje prezydenta

 

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta program "Dobry Klimat dla Rodziny" zawiera 44 rekomendacje. Wśród propozycji jest, np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa. Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin", ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.

 

 

Więcej: propozycje prezydenta;  "Dobry Program dla Rodziny".

 

 

 

Źródło, fot: prezydent.pl / Wojciech Grzedziński / Łukasz Kaminski, tvn24.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio