XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Dodano: 01 czerwca 2013

Foto

Jak co roku, w Międzynarodowym Dniu Dziecka (01.06) zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Była to już XIX Sesja SDiM, a jej tematami przewodnimi była ekologia oraz lokalny ekorozwój. W obradach uczestniczyło 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski.

 

 

Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu, młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie lokalnego ekorozwoju posłowie SDiM doszli jednak do konsensusu. Dokument, który przyjęli w głosowaniu, mówi m.in. o postulatach w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagowania postaw proekologicznych w środowisku lokalnym.

 

    

W trakcie, gdy obradował Sejm Dzieci i Młodzieży w Senacie wręczono nagrody laureatom konkursu „Jakie są moje korzenie?”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół do spraw Dzieci. Konkurs miał na celu m.in. rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań przeszłością, głównie związaną z historią swojej rodziny, miejsca zamieszkania, województwa i ojczyzny.

 

 

 

 

 

Przyszli parlamentarzyści

 

Oczami wyobraźni widzę was za lat kilkanaście w tych samych ławach, jako wybranych posłów i senatorów debatujących o tym, jak zapewnić dobry stan środowiska, jak zapewnić dobrostan zdrowia społeczeństwa, jak

    

racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi, jak kierunki rozwoju Polski uzgodnić z wymogami ekologii. Nie ma nic ważniejszego niż rozmowa o zdrowej przyszłości opartej o zdrowiu człowieka i zdrowiu natury – powiedziała marszałek Ewa Kopacz.

 

Gośćmi SDiM byli także m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 

 

 

 

Polski SDiM pierwszy w Europie

 

XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży została zorganizowana przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu, do którego zgłosiło się ponad 500 2-osobowych zespołów. Uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić szkolne debaty dotyczące, m.in. propozycji działań młodzieży w obszarze lokalnego ekorozwoju. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów zakwalifikowano 460 uczniów gimnazjów i szkół średnich. Mandaty poselskie zostały podzielone proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach.

 

Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowały wtedy na temat „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”.

 

 

 

Źródło, fot.: tvpparlament.pl, sejm.gov.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio