Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: XI edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP [WIDEO]

Dodano: 05 czerwca 2013

Foto

Wybory 4 czerwca 1989 roku były zwycięstwem obozu solidarnościowego, ale było to zwycięstwo całej Polski, nawet ci, którzy popierali stary system wiedzieli, że on się wywali i dlatego wielu z tych ludzi włączyło się w budowę rządu niekomunistycznego - powiedział Bronisław Komorowski podczas lekcji historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie. W trakcie dzisiejszej (5.06.) wizyty w Wielkopolsce, w której miałem przyjemność towarzyszyć prezydentowi, Bronisław Komorowski odwiedził Kościan, Bolechowo - Osiedle oraz Poznań.

 

 

Wolność jest jak powietrze

 

Prezydent podkreślił, że lubi spotykać się z ludźmi, którzy urodzili się w wolnej Polsce. Dla was wolność jest jak powietrze, oddychacie nim, ale nie zdajecie sobie z jego istnienia sprawy, jest to wielki dar dorastać w wolnym, demokratycznym państwie, które ma swoje trudności i problemy, ale tu można czuć się wolnym obywatelem, który może decydować o tym, co się dzieje z jego ojczyzną, tą dużą i tą małą - powiedział Bronisław Komorowski.

 

    

Nie wierzyłem w powodzenie okrągłego stołu, bo liczyłem się z możliwością zerwania kontraktu, nawet poprzez oszustwa wyborcze – dodał. Solidarność miała ograniczone możliwości w walce wyborczej, mimo to wygrała to starcie i zdobyła poparcie w 99 proc., bo taki wynik był w wyborach do Senatu – przypomniał.

 

Po lekcji historii prezydent złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni niemieckich w Kościanie z czasów II wojny światowej. Z liceum prezydent udał się deptakiem przy ul. Wrocławskiej do rynku.

 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie fabryki autobusów Solaris Bus and Coach S.A., której siedziba mieści się w miejscowości Bolechowo-Osiedle.

 

 

Nie ma wolności ekonomicznej bez swobody myślenia

 

Później w Poznaniu Bronisław Komorowski zwiedził jeden z pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich i uczestniczył też w Gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, podczas której wręczone zostały wyróżnienia dla przedsiębiorstw, instytucji i wynalazców wnoszących znaczący wkład w unowocześnianie i rozwój gospodarki, a także budujących jej pozytywny wizerunek w kraju i zagranicą.

 

Według prezydenta, obecnie na świecie docenia się Polską kreatywność, pracowitość i odwagę w prowadzeniu działalności gospodarczej. To świadczy o tym, że słuszna była droga zmian politycznych wprowadzonych 24 lata temu i to dowodzi, że możemy i powinniśmy zabiegać o utrzymanie tej konkurencyjności naszej gospodarki, bo kraje europejskiej ogarnięte kryzysem, na pewno wyjdą z niego wzmocnione - powiedział Bronisław Komorowski.

 

   

Prezydent nawiązał w swoim wystąpieniu do obchodzonego 4 czerwca, w rocznicę wyborów 1989 r., Dnia Wolności. Święto wolności politycznej obchodziliśmy wczoraj, a dziś w Poznaniu obchodzimy święto wolności gospodarczej i ekonomicznej. Te dwie wolności się wzajemnie wspierają i występują nieodzownie w parze. Nie ma wolności ekonomicznej bez swobody myślenia w kategoriach demokratycznych i nie ma demokracji bez wolnego rynku - podkreślił prezydent.

 

 

Do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP nominowanych było 12 firm w czterech kategoriach: Innowacyjność, Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, Obecność na Rynku Globalnym oraz Zielona Gospodarka.

 

Nagrodę w kategorii Innowacyjność otrzymały Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ze Starogardu Gdańskiego za stworzenie czterech substancji aktywnych pomocnych w leczeniu osteoporozy. W kategorii Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu nagroda przypadła PKO BP za prowadzenie szerokiej działalności charytatywnej i sponsorskiej.  Za obecność na rynku globalnym nagrodę otrzymała KGHM Polska Miedź - czołowy światowy producent surowców, zwłaszcza miedzi i srebra. W kategorii Zielona Gospodarka zwycięzcą okazało się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska, za wykorzystanie wód geotermalnych do zmniejszenia zatrucia środowiska na Podhalu.

 

Łącznie w XI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zgłoszono prawie 100 najlepszych firm i instytutów naukowo-badawczych, wytypowanych przez 16 urzędów marszałkowskich oraz 37 instytucji biznesowych, fundacji, stowarzyszeń oraz redakcji czasopism branżowych.

 

Na zakończenie wizyty w Wielkopolsce Bronisław Komorowski odwiedził Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, gdzie spotkał się z władzami uczelni oraz członkami Klubu Partnera Uniwersytetu Ekonomicznego.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: Lekcja historii z prezydentem w Kościanie.

 

 

 

 

Źródło, foto: prezydent.pl, Wojciech Grzedziński

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio